برندهای ثبت شده در ایران

برندهای ثبت شده در ایران
  • ۸ بهمن, ۱۴۰۲
  • دیدگاه: 0
  • وبلاگ

 

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای جلوگیری از مشکلات بعدی در راه ثبت برند خود ابتدا باید اقدام به استعلام قبل از ثبت نمایید. بدین صورت که باید ببینید در طبقه مورد نظر که همان گروه کالا یا خدمات مورد نظر شما می باشد آن برند یا مشابه آن ثبت شده است یا خیر. استعلام برندهای ثبت شده در ایران علی الرغم ساده بودن، تخصصی بوده و به همین راحتی نمی باشد چون بسیاری از برند هایی که به هنگام استعلام تصور شده که آزاد می باشد در مرحله ثبت اخطار خورده و رد می شوند.یکی از موارد مهم قبل از انتخاب و ثبت برند این است که، نامی را انتخاب کنیم که سابقه ثبتی نداشته باشد که با این کار اطمینان بیشتری به تایید نهایی برند خود داشته باشیم.

بررسی اسامی گوناگون و استعلام برند، فرایندی است که متقاضیان و شرکت‌ها برای انتخاب برند محصولات و یا خدمات خود استفاده می‌کنند تا در زمان ارائه و معرفی محصول یا خدمات خود به اداره مالکیت صنعتی با مشکل مواجه نشوند و هزینه و زمان کمتری صرف گردد.

برندهای ثبت شده در ایران

استعلام برند

نحوه استعلام برند، از روزنامه رسمی کشور و یا سایت اداره مالکیت صنعتی

برای استعلام برند وارد سایت روزنامه رسمی کشور به آدرس www.rrk.ir شوید و از قسمت آگهی‌های قانونی، نام مورد نظر را جستجو کنید.

 

 

استعلام قبل از ثبت برند

 

استعلام برند در سایت مالکیت معنوی

اداره مالکیت معنوی، ارگانی است که جهت بررسی مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی، تاسیس شده است. ارکان تشکیل دهنده اداره ثبت مالکیت معنوی شامل دایره‌های زیر هستند.

  • دایره برند و علائم تجاری و لوگو
  • دایره ثبت اختراع داخلی
  • دایره طرح‌های صنعتی
  • دایره نشانه‌های جغرافیایی
  • ثبت مادرید

برای استعلام از سایت مالکیت معنوی که با نام استعلام برند قوه قضاییه نیز شناخته می‌شود، وارد آدرس ipm.ssaa.ir شوید و از قسمت جستجو، برند مورد نظر را استعلام بگیرید.

 

چرا باید پیش از ثبت برند آن را استعلام کنیم؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که اگر شما یک برند تجاری را در یک حوزه‌ی خاص (به طور مثال مواد غذایی) ثبت کنید، نه تنها اشخاص دیگر نمی‌توانند آن نام تجاری را برای خود برگزینند، بلکه امکان مالکیت نام‌های مشابه از نظر فرم و محتوا هم از آن‌ها سلب می‌شود. به عنوان نمونه اگر شخصی برند «ماتیس» را در حوزه‌ی آرایشی و بهداشتی به نام خود ثبت کند، شخص دیگری قادر نخواهد بود که نام‌هایی چون ماتیسا و ماهتیسا را در حوزه‌ی آرایشی و بهداشتی برای برند خود برگزیند.

 

برعکس این حالت هم صادق است. تصور کنید که شخصی برند ماتیس را به نام خود ثبت کرده و شما بدون آگاهی از این برند قصد ثبت نام «ماتیسا» را برای برند خود دارید. اگر شما پیش از شروع مراحل قانونی اقدام به استعلام برند نکنید، بعد از صرف زمان و هزینه‌ی زیاد متوجه خواهید شد که امکان ثبت نام ماتیسا را برای برند خود ندارید و مجبورید مراحل ثبت برند را از ابتدا شروع کنید. پس راه ساده‌تر و عقلانی‌تر این است که پیش از ثبت برند، به طور حرفه‌ای اقدام به استعلام نام تجاری مورد نظر کنید.

 

نکات ضروری راجب استعلام برند و اینکه از کجا بفهمیم یک برند ثبت شده است

هنگامی که شما برای جست و جو علائم تجاری ثبت شده اقدام نمودید و درست از زمانی که برند شما به ثبت قانونی می‌رسد، طبق قوانین شما قادر خواهید بود از افرادی که با نام‌های مشابه شما مشغول به فعالیت شده‌اند شکایت نمایید.

در ادامه پس از اینکه شکایت کردید، خواهید دید که از فعالیت آن افراد جلوگیری به عمل می‌آید. زیرا پس از ثبت شدن برند به اسم شما آن برند دیگر به شما تعلق خواهد داشت و افراد دیگر قادر نخواهند بود از نام برند شما هیچ گونه سو استفاده کنند.

همچنین جالب است که بدانید بعد از این که برند شما به ثبت رسید. این امکان برای شما قادر خواهد بود که آن را انتقال دهید. در واقع هر چه قدر که برند شما معتبر‌تر باشد و فعالیت‌های حرفه‌ای‌تری داشته باشید، اعتبار و ارزش برند شما افزایش خواهد یافت.

⭐ چه نیازی به استعلام برند قبل از ثبت داریم؟

به دلیل ثبت نام های تجاری متعدد که در حوزه های مختلف به ثبت رسیده اند، انتخاب برندی که قبلا خودش یا مشابه ش ثبت نشده باشد سخت است. شما باید چند اسم به ترتیب اولویت انتخاب کنید و یکی یکی در همین سایتی که معرفی شد استعلام بگیرید تا بالاخره یکی از آنها ثبت نشده باشد و برای شما قابل ثبت باشد.

 

⭐ آیا استعلام ثبت برند هزینه دارد؟

خیر، نه در سایت ما و نه در سایت مالکیت معنوی کشور استعلام قابلیت ثبت برند هیچ هزینه ای ندارد و کاملا رایگان می باشد.

 

⭐ آیا خودتان می توانید استعلام بگیرید؟

بله، با مراجعه به بخش جستجوی علائم تجاری سایت اداره مالکیت معنوی می توانید خودتان از نام تجاری که وارد می دهید استعلام بگیرید اما در صورتی که با طبقات و مشابهات ها آگاهی نداشته باشید نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

 

⭐ سایت استعلام ثبت برند کدام است؟

در هیچ وب سایتی لیست اسامی برند های ثبت شده وجود ندارد، شما باید با طبقات برند ها آشنا باشید و بدانید که برای برند مورد نظرتان چه طبقه ای را انتخاب کنید، شما کافیست فرم داده شده را پر کنید تا نتیجه برای شما اتوماتیک ارسال شود. نیاز به تماس تلفنی هم نیست و از طرفی قابل اطمینان تر است البته نه 100 درصد 🙂

 

کلام پایانی

همان طور که تا این قسمت از مقاله مطالعه کردید، سعی کردیم تا شما را با پاسخ این سوال آشنا کنیم که از کجا بفهمیم یک برند ثبت شده است. به همین دلیل در خصوص مزایای این اقدام و همچنین راه‌ها و نحوه استعلام گیری صحبت کردیم. در صورتی که شما عزیزان در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری دارید می‌توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما ارتباط برقرار نمایید و نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *