ثبت برند لاتین با کارت بازرگانی

ثبت برند لاتین با کارت بازرگانی
 • ۲۷ بهمن, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

با در نظر گرفتن موارد گفته شده زمانی که کارت بازرگانی برای تجارت بین الملل اشخاص ارائه شود می توانید از علائمی که به همراه حروف لاتین باشند استفاده کنید. این مورد در صورتی انجام پذیر است که تفاوتی در استفاده از حروف فارسی که با حروف لاتین نوشته شده نخواهد بود.

ثبت برند لاتین با کارت بازرگانی

راهنمای ثبت برند لاتین

انتخاب علامت تجاری که شامل ریشه لاتین باشند باید شرایط ثبت برند لاتین که ارائه کارت بازرگانی می باشد را رعایت کرده باشد.

 

در ایران می توان برند را به زبان فارسی و انگلیسی به ثبت رساند این تصمیم می تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد.

 

ثبت برند در ایران چطور انجام می شود؟

ثبت برند در ایران  در اداره ثبت مالکیت معنوی انجام می شود و تقاضانامه ها از سرتاسر ایران به این اداره ارسال می گردد.

بخشی از فرایند ثبت برند الکترونیکی است و بخشی با پیگیری حضوری در تهران انجام می شود.

 

هر شخصی که بخواهد علامت تجاری و برند خود را تحت حمایت قانون قرار بدهد باید برای ثبت برند در ایران اقدام نماید. ثبت شریف میتواند کمک رسان شما باشد.

از مهم ترین دلایلی که ضروری بودن ثبت برند را موجب می شود مساله سوء استفاده یا استفاده بی اجازه از برند است.

مثلا اگر برند شما را به بدون اجازه بر روی کالا خود بزند با داشتن سند برند می توانید از او شکایت نمایید.

 

هزینه ثبت برند چقدر است؟

یکی از اولین سوالاتی که همیشه و همواره پرسیده می شود، هزینه ثبت برند است.

قبل از پاسخ به این سوال باید گفت هرچقدر هزینه نمایید برند به محض ثبت چندین میلیون تومان قابلیت خرید و فروش خواهد داشت.

برای اینکه به صورت تفکیک شده هزینه ثبت برند را شرح دهیم لیست زیر را تهیه کرده ایم:

 

 • هزینه ارسال اظهارنامه
 • هزینه دو نوبت روزنامه رسمی
 • هزینه صدور سند برند
 • هزینه تشکیل پرونده
 • هزینه وکیل
 • هزینه مکاتبات اداری با کارشناس مانند استمهال و از این قبیل

 

ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی

در صورتی که نام برند انتخابی شما لاتین باشد باید با استفاده از کارت بازرگانی به ثبت برسد و بدون داشتن کارت و بدون داشتن کارت بازرگانی ثبت برند امکان پذیر نمی باشد. چنانچه اشخاص حقیقی و حقوقی که امور بین المللی تجارت را انجام می دهند کارت بازرگانی نداشته باشند تا زمانی که این کارت را قانونا دریافت نکنند اجازه ثبت برند و یا علامت تجاری لاتین را نخواهند داشت.

 

فقط در صورتی دریافت گواهینامه ثبت برند نیاز به کارت بازرگانی خواهد داشت که در اسم برند از حروف لاتین (خارجی) استفاده شده باشد، در غیر این صورت اگر اسم برند فارسی باشد نیازی به ارائه ی کارت بازرگانی نخواهد داشت.

 

ثبت علامت تجاری لاتین

برند لاتین به برند و علائم تجاری اطلاق می شود که از حروف لاتینی به غیر از فارسی در طراحی و نام گذاری آن ها استفاده شده باشد. از اهداف اصلی ثبت برند لاتین می توان به تبادل و صادرات و واردات محصولات در عرصه بین المللی اشاره کرد.

 

در زمان ثبت و ارائه برند لاتین متقاضیان باید برای اخذ کارت بازرگانی مربوطه اقدام کنند. هر عبارت و طرحی که در برند به صورت لاتین درج شود را برند و علامت لاتین خواهند نامید.

 

در صورتی که در برند و علامت تجاری طراحی شده حتی یک حرف لاتین نیز وجود داشته باشد یا اسامی فارسی به صورت لاتین درج شود نیز آن را لاتین می گویند.

 

چند نکته مهم در مورد ثبت علامت تجاری لاتین

درصورتی که معنی برند شما، فارسی نیست؛ باید شما اقدام به ثبت برند لاتین بکنید و در این رابطه مسئله مهم معنی برند می باشد. در زمان ثبت برند به غیر از سوابق ثبتی، باید شما اطمینان پیدا کنید که برند یا برندهای مشابه در مادرید به ثبت نرسیده است. همانطور که آگاه هستید، ثبت برند لاتین دارای سوابق ثبتی وسیعی می باشد. لذا امکان ثبت برند لاتین بسیار کمتر از ثبت برند فارسی است. همینطور ثبت برند لاتین به عنوان یک فاکتور مهم برای موفقیت در بازار بین المللی محسوب شده و در زمان ثبت برند لاتین باید این نکته را در نظر داشت که دریافت کارت بازرگانی در این مورد نیز ضروری می باشد.

 

تفاوت علامت تجاری لاتین و برند فارسی

برند لاتین به برندی اطلاق می گردد شامل حروف و یا عبارات لاتین باشد یا نام انتخابی ریشه ای لاتین داشته باشد. یعنی حتی در صورت استفاده از اسم یا حروف فارسی که به صورت لاتین نوشته شده باشد هم ثبت برند شما لاتین انجام می گیرد. هدف اصلی ثبت برند لاتین انجام امور صادراتی و وارداتی کالاها و خدمات می باشد. پس در نظر داشته باشید که تنها افرادی می توانند برند لاتین ثبت نمایند که قبلاً کارت بازرگانی خود را اخذ کرده باشند.

 

تفاوت دیگر این دو ثبت برند در این است که در زمان ثبت برند لاتین، به جزء استعلام بررسی وضعیت برند در ایران باید وضعیت علائم تجاری بین المللی لاتین نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

نکته: ثبت برند لاتین هیچگونه تاثیری بر مالیات و عوارض ندارد و برند و علامت تجاری شامل مالیات نمی شود.

 

 

 

شرایط و مدارک لازم ثبت برند شخصی لاتین

برای این که شخص بتواند برند لاتینی را به نام خود ثبت نماید؛ باید شرایط و مدارکی را داشته باشد و در صورت فقدان این شرایط و مدارک، درخواست ثبت برند لاتین متقاضی رد خواهد شد. جهت آشنایی علاقمندان، این قسمت به شرایط و مدارک لازم ثبت برند شخصی لاتین اختصاص داده می شود و شرایط آن به شرح زیر می باشد:

 

 • دارا بودن شماره موبایل به نام متقاضی
 • دارا بودن ایمیل در دسترس داوطلب
 • عدم شباهت برند با برند های دیگر
 • ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی
 • تکمیل و ارائه اظهارنامه ثبت درخواست برند
 • داشتن کارت بازرگانی هوشمند
 • داشتن مجوز فعالیت

 

توجه: با eNamad فقط می توان یک برند و فقط به نام سایت ثبت نمود.

 

 

نحوه ثبت علامت تجاری لاتین

ثبت برند لاتین تقریباً همانند ثبت برند فارسی می باشد با این تفاوت که در برند لاتین می بایست به صورت لاتین نوشته شود و مجوز اجباری ثبت برند و علامت تجاری کارت بازرگانی می باشد.

 

شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر از فرایند ثبت و هزینه های مربوطه با مشاورین موسسه حقوقی شریف تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *