ثبت برند مواد غذایی و مراحل آن

ثبت برند مواد غذایی
 • ۲۳ مهر, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

افرادی که در عرصه‌ی تولید، بسته بندی و توزیع موادغذایی فعالیت می‌‌کنند می‌توانند برند مواد غذایی خود را به ثبت برسانند جا می‌خواهیم مراحل ثبت برند مواد غذایی را بررسی کنیم.

مراحل ثبت برند صنایع غذایی

در بسیاری از کشورها شامل مراحل زیر است:

تحقیق و بررسی: قبل از ثبت برند، مهم است که تحقیقاتی درباره برند مورد نظر انجام داده و از وجود برندهای مشابه یا مشکلات حقوقی قبلی مطلع شوید. همچنین، بررسی کنید که آیا نام برند و علامت تجاری انتخابی شما در دسترس است یا خیر.

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه‌ی کارت بازرگانی در صورتیکه برند انتخابی شما غیرفارسی باشد.
 • کپی مجوز‌های فعالیت مانند جواز تاسیس، جواز کسب،پروانه ساخت، پروانه بهره برداری و …
 • ثبت درخواست در اداره ثبت اختراعات و علامت‌های تجاری
 • بررسی و پرداخت هزینه: اداره ثبت اختراعات و علامت‌های تجاری ممکن است بررسی‌های لازم را انجام دهد و هزینه‌های ثبت را مشخص کند. شما باید هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید تا ثبت برند شما تکمیل شود.
 • انتشار و اعلام: پس از تایید ثبت برند، اعلام علنی آن در روزنامه یا منابع رسمی دیگر انجام می‌شود. این اعلام به دیگران اعلام می‌کند که برند شما به عنوان یک علامت تجاری ثبت شده است و حقوق حاصل از آن را دارید.
 • حفاظت و تمدید: پس از ثبت برند، شما باید حقوق حاصل از آن را حفاظت کنید. این شامل مراقبت از حقوق مالکیت فکری، علامت تجاری و نام تجاری شما در صورت نیاز به تمدید ثبت برند است.

ثبت برند

 

طبقات موجود در ثبت برند مواد غذایی

در ثبت برند مواد غذایی، بسته به کشور و سازمان ثبتی مربوطه، درجه‌بندی‌ها و طبقات مختلفی وجود دارند اما به طور کلی، در بسیاری از کشورها، برندها در زیر چهار طبقه قرار می‌گیرند:

 1. کلاس ۱: این طبقه شامل برندهایی است که به مواد غذایی اصلی مربوط می‌شوند، مانند گوشت، ماهی، سبزیجات، غلات و غیره.
 2. کلاس ۲: این طبقه شامل برندهایی است که به مواد غذایی فرعی یا تکمیلی مربوط می‌شوند، مانند روغن‌های خوراکی، پودرها، عصاره‌ها، ادویه‌جات و غیره.
 3. کلاس ۳: این طبقه شامل برندهایی است که به مواد غذایی آماده و یا آماده‌سازی شده مربوط می‌شوند، مانند آب‌میوه، نوشیدنی‌ها، سس‌ها، مربا و غیره.
 4. کلاس ۴: این طبقه شامل برندهایی است که به محصولات غذایی غیرمصرفی مربوط می‌شوند، مانند تجهیزات آشپزخانه، بسته‌بندی‌ها، لوازم آشپزی و غیره.

  مدت زمانی که صرف ً ثبت برند مواد غذایی می‌شود چقدر است و این گواهی چندسال می‌توان اعتبار داشته باشد؟

حدود ۴۵ روز زمان برای ثبت نهایی آن نیاز است و معمولا گواهی های ثبت برند مواد غذایی 10ساله می‌باشند و مجدد بعد از گذر 10 سال تمدید می‌شوند.

 

برند صنایع غذایی

 

خدمات ثبت برند با موسسه ثبت شریف

اگر شما هم به دنبال ثبت برند خصوصا ثبت برند مواد غذایی هستید، می توانید از خدمات موسسه ثبت شریف نهایت استفاده را بفرمایید. کافی است همین حالا با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *