ثبت برند چیست

ثبت برند چیست
  • ۲۹ آبان, ۱۴۰۲
  • دیدگاه: 0
  • وبلاگ

برند همان علامت تجاری معتبری است که هرشخصی در بازارکار و تجارت خود از آن بعنوان نشان و علامت تجاری محصول و خدمت خود استفاده میکند. لذا باید این نشان و علامت تجاری براساس قوانین اداره مالکیت معنوی به ثبت رسمی برسد تا حق انحصار آن فقط مربوط به خود شخص و محصول و خدمت وی باشد. اما بر اساس ماده ۲قانون اداره ثبت وعلائم و اختراعات یک برندیا علامت تجاری تازمانی به ثبت نرسد کسی حق انحصار آن را ندارد وزمانی به ثبت رسانده شود، حق استعمال انحصاری آن متعلق به اوخواهد بود. بنابراین باید برای ثبت برند یا علامت تجاری حتما فرایند کارو مدارک وشرایط آن به درستی انجام شود.

در این مطلب به مزیتهای کلی که ثبت علامت تجاری دارد، اشاره شده است، همچنین مواردی که باعث میشود هر چه سریعتر برند خود راثبت کنیم نیز آورده شده وبه مراحل و مدارکی که برای ثبت علامت تجاری درسازمان اسناد و املاک کشور، موردنیاز میباشد، پرداخته شده است.

از برند بعنوان نماد و علامت تجاری سازمان‌ ها، شرکت‌ ها، موسسات، کارخانه ‌ها و سایر ارگان ‌ها استفاده می‌ شود. به‏عبارتی دیگر برند، نماد، علامت و نشانه تجاری خدماتی است که به‏گونه‌ای معرف فرایند عملکرد یک مجموعه است. قابل ذکراست که بایستی نشان تجاری برگزیده شده جهت مالکیت، براساس قوانین مربوطه بصورت رسمی ثبت شود. مادامی که برند ویا نشانه تجاری به ثبت نرسیده باشد، حق انحصاری برند درگرو شخص نخواهدبود. درنتیجه با ارائه مدارک مرتبط با پروسه و یا فرایندکاری، نشانه تجاری ثبت و حق انحصاری آن متعلق به شخص خواهدبود.

 

ثبت برند شرکت

نشانه و علائم تجاری که ازآن به عنوان برند و یا لوگو یاد شده و به‏گونه‌ای معرف نوع خدمات، محصول، کالا در دنیای اقتصادی و بازاریابی خواهدبود و ماحصل آن شناخت متقاضیان نسبت به ماهیت وچگونگی فرایند تجاری کمپانی و یا شرکتی است که لوگو ویا علامت انحصاری برآن درج شده است، میباشد.  لازم به ذکر است که برند ثبت شده دارای اعتبار 10 ساله می‌باشد و پس از گذشت 10 سال به مدت 6ماه فرصت آن را خواهید داشت که ثبت علامت تجاری خود را تایید کنید.

ثبت علامت تجاری نیز حدودا بین ۳۰تا ۶۰روز زمان می‌برد. ثبت علامت تجاری طبق سلیقه درخواست‏کننده می‌تواند بصورت لاتین و یا پارسی نگاشته شود. ثبت برند بصورت لاتین مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. همچنین ثبت‏برند بصورت پارسی مستلزم داشتن کارت عضویت بازرگانی بوده و یابایستی فرد دارای مجوز فعالیت اقتصادی باشد. نکته قابل توجه آن است که اگرنشان تجاری ثبت شده ازنظر تشابه آرم، لوگو و یا برند تجاری شاکیانی بهمراه داشته باشد، ثبت علامت تجاری درخواست کننده، باطل خواهدشد.

 

برند چیست

نام و علامت تجاری است که برای به خاطر ماندن لوگو و اسم شرکت به محض دیدن و شنیدن آن محصول برند نامیده میشود .

برند یا علامت تجاری شامل لوگو و نام شرکت میباشد که بعد از ثبت فرد دیگری قادر به ثبت آن نیست. مدت زمان اعتبار برند ثبت شده 10سال است که بعد ازبه اتمام رسیدن این زمان تا 6ماه می توان برای تمدید برند اقدام کرد. زمان حدودی اخذ برند بین ۳۰تا ۶۰روزکاری میباشد .

برند را در ۴۵طبقه مختلف میتوان ثبت کرد. هربرند بعد از شناخته شدن معمولا درتمام طبقات، برند خود را ثبت می کند مثل برند شاتل که این کاررا انجام داده است .

درخواست ثبت علامت تجاری میتواند به صورت نوشته لاتین یا فارسی باشد جهت ثبت برند لاتین نیاز به کارت بازرگانی یه کارت عضویت اتاق بازرگانی وجهت ثبت برند فارسی نیازبه کارت عضویت یا بازرگانی یا مجوزفعالیت یا بهره برداری میباشد که در جهت دریافت هر کدام از این مجوز ها یا کارت ، موسسه ثبت شریف میتواند با شما همکاری لازم را داشته باشد.

 

مزایای ثبت برند

بطور حتما شرکت و یا سازمانی که برند شود، پولدار هم میشود و این دو رابطه بسیار نزدیکی با همدیگر دارند. یکی از مهمترین بخش های شناخته شدن، ثبت برند ما است. این کار باعث میشود که به صورت رسمی و حرفه‏ای کار خود را شروع کنیم و زمانی که مشتریان با ما ارتباط بگیرند وثبت علامت تجاری ما را ببینند براحتی درک میکنند که با یک شرکت حرفه ای و متخصص درحال ارتباط هستند و بسیار راحت به ما اعتماد میکنند.

ثبت علامت تجاری همه راه برندسازی وشناخته شدن نیست و عوامل دیگری هم چون روشهای تبلیغات شرکت، چگونگی مدیریت ارتباط با مشتریان، میزان کیفیت محصولات وخدمات مانیز در برندسازی مهم است. اساسا ثبت علامت تجاری برای بعد از برندشدن مفید است و باعث میگردد که برند ما حفظشود و کسی نتواند ازاسم و رسم ما درمیان جامعه بدون این که ما اطلاعی داشته باشیم، سواستفاده کند.

 

مشاوره ثبت برند

شما عزیزان میتوانید به راحتی به سازمان ثبت اسناد و املاک‏کشور مراجعه کنید و خود را به ثبت برسانید، اما ممکن است از کارهای اداری زیاد خوشتان نیاید و یا همچنین هنوز برند و نشان تجاری خود را انتخاب نکرده‏اید و یانسبت به آن شک دارید. اگراین حس شک و شبهه درذهن شما ایجاد شود ممکن است در آینده ای نزدیک بخواهید نام برند خود را تغییردهید که باید دوباره هزینه های اضافی پرداخت کنید، پس اگر می خواهید به صورت قاطع برند خود را به ثبت برسانید، طوریکه در آینده نخواهیم دوباره آن را تغییردهیم، بهتر است از نظرات کارشناسان ثبت شرکت و اخذ رتبه ثبت شریف دراین زمینه استفاده کنید.

 

ثبت برند تجاری

جهت محافظت از علامت تجاری، پس از آنکه برند شما باتوجه به ارائه مدارک لازم و اظهارنامه ثبت شد، دفاترملی و ناحیه‌ای از برند شما محافظت می‌کند. از ثبت علامت تجاری بصورت جداگانه در دفاتر هر منطقه WIPO قابل ذکراست که سیستم بین‏المللی و هرکشور جلوگیری میکند. جهت ثبت بین‏المللی علائم که ازسوی سازمان مالکیت جهانی باعنوان توافق نامه مادرید تنظیم و ابلاغ شده است، متقاضی برای ثبت بین‌المللی برند خود بایستی مدارک مربوطه را  ارسال کند و بدین جهت درخواست بین‌المللی نشان WIPO به مرکز بین‏المللی ژنو آن است که پس WIPO تجاری خود را درسیستم مادرید نیز به ثبت رساند.

وظیفه دفتر از ثبت نام تجاری آن را به یکی ازکشورهایی که عضوی ازتعهدات ژنو هستند، ارسال کند. ثبت بین‏المللی نشان تجاری، فرایند اداری را دربرمی گیرد. بطورکلی ثبت برندتجاری بصورت بین‏المللی، فرایندی ایمن است که دروهله اول بایستی درکشور مربوطه برندتجاری ثبت شده و سپس بین‌المللی شود.

 

ثبت برند بین المللی

برای بین‏المللی کردن برند ابتدا باید برند رادرایران ثبت و بعد درخواست ثبت برند بین‏المللی کرد. با استفاده از سیستم مادرید این کارانجام میشود . وکلا رسمی دادگستری میتوانند ایران برند را به صورت بین‏المللی انجام دهند . این کارهزینه بالایی دارد ولی برای جلوگیری از سواستفاده برندهای بزرگ الزامیست .

درحال حاضر بدلیل تحریم هاو مشکلات ارزی سختترگذشته انجام میشود.

 

نکات مهم در ثبت برند

شخص متقاضی میتواند هم قبل ازثبت علامت تجاری و هم بعد از ثبت، برفرآیند ثبت برند خود اعتراض کند. اما بطور کلی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • شخص یا اشخاصی برند او را از آن خود بدانند.
  • شباهت در برند مورد نظر تا آنجایی باشد که قابل تمیز و تشخیص از طرف مصرف کننده نباشد.
  • طرف ۳۰ روز از ثبت علامت تجاری و درج آگهی آن از طریق روزنامه نگذشته باشد. با بررسی اعتراض فرد متقاضی،با تأیید اعتراض حق الثبت وی تایید شده و در غیر اینصورت رد می شود.

آنچه درثبت علامت تجاری مهم است این است که طبق قانون،ثبت علائم تجاری اختیاری بوده مگر اینکه دولت خود آن را اجباری نماید و این بدلیل حساسیتی است که این مباحث دارند ومستقیما با جان انسانها سروکار دارند وباید با نظارت دقیق دولت همراه باشد. علائم تجاری اجباری که دولت حق دخالت مستقیم را در آنها دارد مانند: داروهایی خاص در استفاده های پزشکی و طبی، لوازم آرایشی و بهداشتی،مواد غذایی که درظروف مخصوص تهیه میشوند و…

 

سخن پایانی

در پایان پیشنهاد می ‌شود که درخواست کنندگان قبل از اقدام هرگونه برندسازی با کارشناسان مرتبط ما در این حوزه با سوابق قابل توجه درزمینه مشاوره برند سازی و ثبت شرکت ارتباط حاصل کرده و اطلاعات جامع و کاملی راجهت تنظیم اظهارنامه، علامت‏تجاری ، ثبت شرکت، چگونگی برندینگ، تکمیل فرم ثبت ، فرایند ثبت نام، انواع برندسازی و سایر موارد به دست آورند. کارشناسان با تجربه در ثبت شریف ، آماده ارائه هرگونه خدمات نظیر مشاوره رایگان به متقاضیان عزیز در سراسر ایران هستند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تاسیس برند با همکاران ما در ارتباط باشید و بصورت رایگان مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *