ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک موضوع این مقاله است. چقدر در مورد ثبت شرکت در اراک می‌دانید؟ اگر در شرف تاسیس شرکت در استان‌های کشورمان هستید، این مقاله برای شماست. اراک یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین شهرهای مرکزی ایران به شمار می‌رود. این کلان شهر بین چهار قطب صنعتی ایران است و همچنین صنایع مادر را در خود جای داده‌است. این موارد تنوع مواد صنعتی را در این شهر بالا می‌برد و آن را به شهر مناسبی برای ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. سهام‌داران شرکت‌ها با ثبت شرکت‌های خود در این استان، شخصیتی حقوقی برای شرکت ایجاد می‌کنند و از این طریق برای شرکت اعتبار حقوقی ایجاد می‌شود. شرکت‌های ثبت شده مزایا و ارزش بیشتری دارند.
در این مقاله به نکات مختلف در مورد ثبت شرکت در اراک اشاره می‌کنیم تا این مسیر برای شما شفاف‌تر و مشخص‌تر شود. اما بهترین راه برای ثبت شرکت، مراجعه به متخصصان و افراد مجرب در حوزه ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت خود می‌توانید به موسسه ثبتی حقوقی شریف مراجعه نمایید. کارشناسان ما همواره برای خدمت‌رسانی به شما عزیزان آماده هستند. برای ارتباط با ما با شماره تلفن 02188557402 تماس بگیرید یا اگر قصد مراجعه حضوری را دارید، دفتر ما در نشانی تهران، ولیعصر، پایین تر از خیابان بهشتی، بین دل آرا و دل آویز، پلاک ۲۰۷۳ ، طبقه اول واقع شده‌است. چنانچه سوال یا ابهامی برای ثبت شرکت خود در اراک برای شما وجود دارد، می‌توانید با مشاوران ما برای مشاوره رایگان در تماس باشید.

ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

موقعیت اقتصادی اراک

حضور فعال بیش از سه هزار واحد تولیدی در استان مرکزی باعث شده تا این استان از مناطق صنعتی کشور به حساب آید. اراک بزرگ‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم کشور، بزرگ‌ترین شرکت املاح معدنی کشور، بزرگ‌ترین ماشین‌سازی کشور، بزرگ‌ترین لوکوموتیوسازی و واگن‌سازی خاورمیانه و بزرگ‌ترین کمباین‌سازی خاورمیانه را در خود جای داده‌است. به علاوه اراک رتبه بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات سنگین و جرثقیل در خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌است. حضور این صنایع در کنار قرارگیری در مسیر ترابری بین‌المللی برجستگی ویژه‌ای به اراک داده که آن را به محلی مناسب برای ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری، مخصوصا برای صادرات و واردات، تبدیل می‌کند. علاوه بر صنایع، معادن غنی بسیاری در اراک واقع‌ شده‌اند. مثل معادن سنگ آهن، سیلیس، باریت، سرب، سولفات سدیم، انواع سنگ‌های ساختمانی و غیره، که این معادن مواد اولیه صنایع مختلف را فراهم می‌کنند. از این رو شرکت‌های زمینه صنعت و معدن بسیاری در اراک به ثبت می‌رسند. در کنار موارد ذکر شده، مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های گسترده نیز در اقتصاد اراک نقش مهمی را بازی می‌کنند.

موقعیت اقتصادی اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

شرکت و اساسنامه آن

در این قسمت به توضیح دقیقی از شرکت و اساسنامه آن می‌پردازیم. در یک شرکت، در واقع میان اشخاص حقیقی و یا حقوقی قراردادی منعقد می‌شود. این قرارداد در کنار اساسنامه شرکت، مبنای چگونگی تقسیم سود شرکت میان شرکا می‌باشد. اساسنامه شرکت نیز دربرگیرنده اهداف شرکت بر طبق قرارداد شرکت است. ماده 8 لایحه اصلاحی 48.12.24 مواردی را که باید در اساسنامه شرکت قرار بگیرند، بیان کرده‌است که شامل موارد زیر هستند:
1. اسم و نام شرکت
2. موضوع فعالیت شرکت به شکل مشخص و واضح
3. مدت زمان شرکت
4. موقعیت اصلی شرکت و شعبه‌های آن (در صورتی که قصد تاسیس شعبه داشته‌باشد)
5. هزینه‌ سرمایه‌ی شرکت و تعیین وجود بخش‌های نقدی و غیرنقدی آن
6. مقدار سهام با نام و بی ‌نام به همراه مبلغ اسمی آنها، همچنین اگر قصد ایجاد سهام ممتاز وجود داشت، تعداد، ویژگی‌ها و امتیازات آن مشخص شود.
7. مشخص کردن مبلغ پرداختی برای هر سهم و روش دریافت باقی‌مانده اسمی آنها به همراه مدت زمانی که باید پرداخت شود. (حداکثر این زمان 5 سال است)
8. نحوه جابه‌جا کردن سهام با نام
9. چگونگی تبدیل سهام با نام به سهام بی نام و همچنین برعکس
10. در صورتی که امکان صدور اوراق قرضه قابل پیش‌بینی باشد، شرایط و ترتیب آن ذکر شود.
11. ترتیب و شرایط کاهش و افزایش سرمایه
12. ترتیب و زمان‌های دعوت مجامع
13. قوانین و نکات لازم برای حد نصابی که جهت تشکیل مجتمع عمومی نیاز است، به همراه ترتیب اداره کردن آنها
14. تعداد مدیران شرکت، چگونگی انتخاب آنها و چگونگی مشخص کردن جانشین برای مدیری که فوت کرده یا استعفاء نموده یا عزل و ممنوع (بر طبق قوانین حاکم) شده‌است.
15. مشخص کردن میزان اختیارات مدیران و وظایف هر یک
16. تعیین میزان سهام تضمینی که توسط مدیران باید به صندوق شرکت پرداخت شود.
17. مشخص کردن تعداد بازرس‌های شرکت، نحوه انتخاب آنها و مدت زمان فعالیت هر یک
18. مشخص کردن شروع و پایان سال مالی برای شرکت، زمان تنظیم ترازنامه و حساب سود و ضرر شرکت که باید به بازرس‌ها و مجمع عمومی سالانه ارائه گردد.
19. نحوه انحلال و تعطیل کردن اختیاری شرکت به همراه ترتیب تسویه کار‌های مربوط به آن
20. نحوه تغییر اساسنامه

شرکت و اساسنامه آن

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

لیست شرکت‌های قابل ثبت در اراک

اگر قصد راه‌اندازی یک شرکت را داشته‌باشید، باید برای زمنیه کاری و کسب و کار خود یک قالب کلی داشته‌باشید. این قالب فعالیت‌های شرکت شما را سازماندهی و کنترل می‌کند و از این طریق شرکت را برای رسیدن به اهداف خود یاری می‌کند. در واقع وجود این قالب کلی باعث می‌شود مسیر رسیدن به اهداف خود را سریع‌تر و بهینه‌تر بپیمایید. انواع مختلف شرکت، همان قالب‌ها هستند که فعالیت‌های شرکت را در یک راستا و به شکل منظم و بهینه تعریف و تنظیم می‌کنند. از این رو انتخاب نوع شرکت برای ثبت آن در اراک و سایر شهرها اقدامی بسیار مهم و کلیدی می‌باشد.
بعد از آشنایی با اهمیت تعیین نوع شرکت، باید بدانید چه انواعی از شرکت وجود دارند و کدام نوع انتخاب صحیحی برای کسب و کار و اهداف شما خواهند بود. در کشور ما 7 نوع شرکت مختلف تعریف شده‌اند که هر یک ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و باید با دقت و با توجه به شرایط خود و آینده‌ای که در نظر دارید، بین آنها انتخاب کنید. پرطرفدارترین انواع شرکت در حال حاضر شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند که بیشترین میزان ثبت در کشور را دارند. اما تمام انواع شرکت‌ها شامل شرکت‌های مختلط، شرکت‌های تعاونی، شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های سهامی، شرکت‌های غیرسهامی، شرکت‌های مسئولیت محدود و شرکت‌های نسبی هستند.

لیست شرکت های قابل ثبت در اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مدارک لازم برای ثبت شرکت در اراک

بعد از گذراندن مراحل اولیه ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، باید مدارک خواسته‌ شده را به نشانی این اداره پست نمایید. بهتر است که پیش شروع ثبت شرکت خود در سامانه، این مدارک را تهیه و آماده ارائه کنید. بعضی از این مدارک که باید در دو نسخه تهیه شوند و توسط اعضاء شرکت امضا شده‌ باشند موارد زیر هستند:
1. اساسنامه
2. شرکت نامه
3. صورت جلسه هیئت مدیره
4. صورت جلسه مجمع عمومی موسسین
5. اظهارنامه یا تقاضا نامه
همچنین مدارک شخصی شامل کپی شناسنامه و کارت ملی، برای شرکا و سهام‌دارن و هر کسی که در شرکت پست و مقام دارد باید ارائه گردد.
بسته به نوع شرکت و زمینه فعالیت آن، ممکن است نیاز به فیش بانکی یا مجوز نیز به عنوان مدرک باشد. به علاوه در انتهای ثبت، سامانه یک برگه پذیرش نهایی به شما می‌دهد که این نیز از مدارک لازم برای ثبت شرکت در اراک می‌باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مراحل ثبت شرکت در اراک

در این قسمت به صورت گام به گام و به ترتیب مراحل ثبت شرکت در اراک را بررسی می‌کنیم. اگر قصد ثبت شرکت خود را در اراک دارید، به تمام مراحل دقت کنید.
1. اولین قدم برای ثبت شرکت در اراک، ثبت نام در سایت پذیرش تاسیس ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری می‌باشد. بعد از ثبت نام سامانه یک شماره پیگیری برای شما صادر می‌کند.
2. شماره پیگیری پذیرش تاسیس، به شما امکان می‌دهد تا وقتی که ابلاغیه تائیدیه نام شرکت را دریافت می‌کنید، روند کارشناسی پرونده خود را پیگیری کنید.
3. در این مرحله که مخصوص شرکت‌های سهامی خاص می‌باشد، سهام‌داران باید به بانک مراجعه نموده و 35% از سرمایه اعلام‌ شده شرکت را به حسابی که برای شرکت افتتاح می‌شود واریز کنند. بعد از آن، باید از بانک گواهی پرداخت 35% از سرمایه را دریافت کنند که خطاب به اداره ثبت شرکت‌ها می‌باشد.
4. در این مرحله باید مدارک لازم را برای ثبت شرکت باید آماده و پرینت کنید که شامل اساسنامه، تقاضانامه، شرکت‌نامه و متن صورتجلسه از سامانه به همراه امضای تمام صفحات آن توسط همه‌ی شرکا و هیئت مدیره شرکت هستند. برای شرکت‌های سهامی خاص این مدارک اساسنامه، اظهارنامه و متن صورتجلسه از سامانه و امضای تمام صفحات آن توسط همه‌ی شرکا و هیئت مدیره شرکت می‌باشند.
5. باید مدارک لازم ذکر شده را برای اداره ثبت شرکت‌ها پست نمایید.
6. تا وقتی که ابلاغیه صدور آگهی تاسیس در سایت ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری صادر شود، باید وضعیت کارشناسی و روند پیشرفت پرونده ثبت شرکت خود را پیگیری کنید.
7. یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت یا یکی از سهام‌داران باید برای گرفتن آگهی تاسیس و دریافت مدارک شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها و دفترنویسی مراجعه کند.
چندین نکته برای ثبت شرکت نیز وجود دارد که ممکن است برای شما سوال شود. از این رو آنها را در زیر آورده‌ایم:
1. مالیات شرکت توسط حوزه مالیاتی محلی دفتر مرکزی شرکت ارزیابی می‌شود. میزان مالیات شرکت به درآمد شرکت بستگی دارد و با افزایش سرمایه شرکت، بالا نمی‌رود. ارتباط مالیات و سرمایه شرکت فقط به پرداخت 2 در 1000 مبلغ سرمایه اولیه محدود می‌شود که مربوط به زمان تشکیل پرونده مالیاتی است.
2. امکان تاسیس شعبه در شهری که دفتر مرکزی شرکت در آن قرار دارد، وجود ندارد.
3. در هر شهر فقط یک شعبه از شرکت را می‌توان ثبت کرد.
4. امکان فعالیت در شهرهای دیگر (به غیر از شهری که شرکت را در آن ثبت نمودید) نیز برای شرکت وجود دارد.

مراحل ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

آدرس اداره ثبت شرکت‌های اراک

اداره ثبت شرکت‌ها در اراک در نشانی استان مرکزی، شهر اراک، شهرک قدس، بلوار قدس، کوچه اخوت5 واقع شده‌است. کد پستی اداره 3818613894 می‌باشد و برای تماس تلفنی می‌توانید با شماره 08633661807 تماس حاصل کنید.
واحدهای ثبت شرکت در استان اراک 12 شعبه دارند که در شهرهای آشتیان، اراک، تفرش، خمین، خنداب، دلیجان، ساوه، شازند، کمیجان، مامونیه، محلات و فرمهین واقع شده‌اند.

آدرس اداره ثبت شرکت های اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مزايا و معايب ثبت شرکت در اراک

ثبت کردن شرکت مزایای خاصی را برای شما و شرکت شما به همراه دارد که باعث می‌شود افراد بسیاری در صدد ثبت شرکت خود باشند. در کنار این مزایا مانند بقیه پدیده‌های حقوقی، ثبت شرکت پیچیدگی‌ها و معایبی را نیز در بر دارد که در این بخش به بررسی این مزایا و معایب می‌پردازیم.
نقاط مثبتی که ثبت شرکت برای شما به دنبال دارد شامل موارد زیر هستند:
1. یکی از اصلی‌ترین مزایای ثبت شرکت، ثبت اساسنامه شرکت به دنبال آن است. اساسنامه شرکت که در مرجع ثبت شرکت‌ها ثبت می‌شود، نوع شرکت، مقدار سهام و سرمایه شرکت و سایر موارد را شامل می‌شود. با استناد به اساسنامه ثبت شده شرکت، می‌توان مشکلات احتمالی بین شرکا و اشخاص ثالث را برطرف نمود و اختلافات را به سادگی حل کرد.
2. ثبت کردن شرکت در اراک این امکان را می‌دهد تا نمایندگان شرکت بتوانند در مناقصات و مزایده‌های دولتی شرکت کنند و از این طریق شانس به دست آوردن معاملات پرسود را بالا می‌برد.
3. ثبت شرکت در اراک برای شرکت یک شخصیت حقوقی ایجاد می‌کند که باعث بالا رفتن اعتبار شرکت و افزایش اعتماد مشتریان به شرکت می‌شود. از این رو با افزایش مشتریان سود شرکت نیز بالا می‌رود.
4. ثبت شرکت از سمت دیگری نیز باعث بالا بردن اعتماد مشتریان و افراد ثالث به شرکت می‌شود. از آنجا که بعد از ثبت شدن یک شرکت، اطلاعات اصلی مربوط به شرکت مثل نام شرکت، موضوع فعاليت، نشاني شرکت و سایر موارد در دسترس سایر افراد قرار می‌گیرد، اعتماد کردن به شرکت راحت‌تر و بیشتر می‌شود که در نتیجه سودآوری شرکت را افزایش می‌دهد.
5. از دیگر فواید ثبت شرکت در اراک، صدور کارت بازرگانی در زمینه تجارت خارجی برای شرکت است که اجازه می‌دهد شرکت و نماینده قانونی آن در زمینه صادرات و واردات فعالیت کند.
6. امکان استفاده و بهره بردن از تسهیلات بانکی و کمک‌های دولتی فقط برای شرکت‌هایی فراهم است که قانونا به ثبت رسیده باشند و این نیز از دیگر مزایای ثبت شرکت است.
7. بعد از ثبت کردن شرکت، امکان تاسیس و اعطای نمایندگی برای شرکت هم در داخل کشور و هم در کشورهای خارجی فراهم می‌گردد که باعث توسعه کسب و کار و فعالیت‌های تجاری شرکت می‌شود.
در کنار مزایایی چشم‌گیری که ثبت شرکت به دنبال دارد، معایب و سختی‌هایی نیز در ثبت شرکت وجود دارد که عمدتا مربوط به هزینه‌های شرکت‌های ثبت شده است. این معایب در ادامه آورده شده‌اند:
1. در یک شرکت ثبت شده، مدیران باید حقوق تمام کارگران و کارکنان شرکت را بر اساس قانون کار پرداخت کرده و آنها را بیمه کنند.
2. برای ثبت شرکت در اراک، سهام‌داران شرکت باید بر اساس حداقل‌هایی که در قانون تعیین شده‌اند، سرمایه اولیه شرکت را فراهم کنند که می‌تواند هزینه‌ی زیادی را به موسسین شرکت تحمیل کند.
3. از دیگر هزینه‌هایی که شرکا در حین ثبت شرکت باید متقبل شوند، هزینه‌ی یک دفتر مرکزی به عنوان مقر مشخص شرکت و جهت انجام فعالیت‌ها و کارهای اصلی شرکت است.
4. شرکت‌های ثبت شده باید بر اساس قوانین مالیاتی، هر ساله در تاریخ مشخصی، مالیات خود را به دولت پرداخت کنند. معمولا مالیات هر سال مبلغ ثابتی ندارد و هر سال از سال پیش بیشتر می‌شود که این نیز هزینه‌ی زیادی بر شرکت تحمیل می‌کند.
5. نماینده قانونی شرکت‌هایی که در اراک به ثبت می‌رسند، باید حداقل هر سال یکبار به دفترهای مالیاتی پلمپ رفته و آن را به اداره مالیات ارائه دهند.

مزایا و معایب ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

سخن پایانی

در این مقاله از موسسه ثبتی شریف،  ثبت شرکت در اراک را بررسی کردیم و به توضیح مختصر و کلی از موقعیت اقتصادی اراک، شرکت و اساسنامه آن، لیست شرکت‌های قابل ثبت در اراک، مدارک لازم برای ثبت شرکت در اراک، مراحل ثبت شرکت در اراک، آدرس اداره ثبت شرکت‌های اراک و مزايا و معايب ثبت شرکت در اراک پراختیم. امیدواریم این مقاله به شما برای ثبت شرکت خود در اراک کمک کند. با این حال همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، برای اینکه مسیر ثبت شرکت خود را سریع‌تر و راحت‌تر بگذرانید و در راه با چالش‌ها و مشکلات کمتری رو به رو شوید، بهتر است از مشاوران و متخصصین ما در حوزه ثبت شرکت در اراک راهنمایی بگیرید. برای تماس با ما می‌توانید با شماره تلفن 02188557402 تماس حاصل کنید یا به صورت حضوری به دفتر ما در آدرس تهران، ولیعصر، پایین تر از خیابان بهشتی، بین دل آرا و دل آویز، پلاک ۲۰۷۳ ، طبقه اول مراجعه کنید. کارشناسان ما همیشه آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما و خدمت‌رسانی در زمینه ثبت شرکت در استان‌های مختلف کشورمان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *