ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان
 • ۱۴ آذر, ۱۴۰۱
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند بسیار مناسب است. کشور لبنان دارای نام دیگر جمهوری لبنان نیز می‌باشد و از جمله کشورهایی می‌باشد که دارای روابط خوبی با کشور ایران است به همین جهت بسیاری از اشخاصی که قصد گسترش کسب و کار خود را دارند و یا می‌خواهند در کشور لبنان سرمایه گذاری نمایند به دنبال ثبت شرکت در لبنان هستند. در ادامه مقاله به شرایط و روش‌های ثبت شرکت در لبنان می‌پردازیم.
کشور لبنان به عروس خاورمیانه شهرت دارد و مرکزیت آن بیرون می‌باشد. لبنان از کشورهای غرب خاورمیانه محسوب می‌شود که به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه و جهان عرب دارای موقعیت استراتژیک بسیار مطلوب جغرافیایی می‌باشد و به همین دلیل در طول تاریخ گذشته نیز مورد توجه بسیاری از قدرت‌های جهان قرار گرفته است. کشور لبنان بالاترین درآمد سرانه غیرنفتی را در بین کشورهای عرب داشته و به همین جهت می‌توان گفت که این کشور به سرمایه گذاری و گسترش زیرساخت‌های خود علاقه بسیاری دارد.
محورهای اقتصادی کشور لبنان عموماً بر پایه توریسم، تجارت، خدمات، کشاورزی، مالی و بانکداری می‌باشد. همچنین با توجه به گسترش امر گردشگری در شهر بیروت این شهر به عنوان پاریس خاورمیانه شهرت یافته است. بسیاری از سرمایه گذاران با توجه به دلایلی که در ادامه ذکر خواهیم کرد تمایل به گسترش کسب و کار و یا داشتن تجارت ساده تر با جهان عرب و اروپا به کشور لبنان سفر می‌کنند و با ثبت نمودن شرکت در لبنان به دنبال دریافت اقامت در این کشور نیز می‌باشند. دلایلی همچون: ارزش پولی لبنان به همراه درآمد بالای مردم این کشور، سطح رفاه اجتماعی مناسب در لبنان، استقبال از سرمایه گذاران.
در صورتی که در زمینه ثبت شرکت در لبنان سوالاتی دارید و همچنین به جهت اطلاع از شرایط و قوانین ثبت شرکت، می‌توانید به جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تماس 02188557402 تماس حاصل فرمایید.
همچنین آدرس موسسه شریف به جهت مراجعه حضوری به نشانی: خیابان ولیعصر – پایین تر از بهشتی – بین دل آرا و دل آویز – پلاک 2073 – واحد جنوبی می‌باشد.

ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مراحل ثبت شرکت در لبنان

مرحله اول شرکت در لبنان: تأمین مدارک حقوقی مقدماتی

 1. در ابتدا لازم است اساسنامه شرکت در محل دفترخانه رسمی ثبت اسناد (Notary) به وسیله موسسان شرکت به امضا برسد.
 2. در مرحله بعدی ثبت شرکت در لبنان باید مدیر، مشاور و حسابرس تعیین گردد. در صورتی نیاز به تعیین حسابدار است که سرمایه شرکت بیش از ۳۰ میلیون لیر لبنان و یا گردش مالی سالیانه شرکت بیش از 750 میلیون لیر باشد.
 3. گردش تجاری که به امضای مدیر و یا مدیران شرکت رسیده است تکمیل گردد.
 4. فرم درخواست ثبت شرکت تکمیل گردد.
 5. هزینه دفترخانه فقط برای تصدیق آیین نامه شرکت پرداخت گردد که این هزینه شامل یک درصد سرمایه ثبت شده شرکت، 8500 لیر لبنانی برای هر صفحه و مبلغ ثابت حدود ۹۰ هزار لیر می‌باشد.

مرحله دوم شرکت در لبنان: پرداخت سرمایه

 1. لازم است تا یک حساب بانکی در یکی از بانک‌‎‌های لبنان تحت عنوان اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود افتتاح گردد. در این مرحله یک نسخه از آیین نامه شرکت و همچنین صورت جلسه مجمع عمومی و اوراق هویت شریکان مورد نیاز می‌باشد.
 2. سرمایه شرکت در حساب بانکی نام برده که حداقل پنج میلیون لیر لبنانی و یا ۳۳۳۳ دلار می‌باشد پرداخت گردد.
 3. دریافت گواهی از بانک که افتتاح نمودن حساب را تایید کرده و سهم هریک از موسسین مشخص باشد.

مرحله سوم شرکت در لبنان: ارایه مدارک نام برده شده در زیر به دیوان تجاری محل اقامتگاه اصلی شرکت

 1. فرم درخواست ثبت شرکت
 2. آیین نامه شرکت مورد نظر
 3. صورتجلسه مجمع عمومی شریکان
 4. گردش تجاری
 5. گردش سپرده بانکی
 6. تصاویر مدارک هویتی سهامداران و یا شریکان
 7. سند مالکیت و یا اجاره نامه دفتر اصلی شرکت که در شهرداری به ثبت رسیده شده باشد.
 8. درخواست از دیوان تجاری به منظور تعیین یک بازرس افتخاری
 9. پرداخت نمودن هزینه حق تمبر که در حدود ۱۵۰ هزار لیر و هزینه ثبت می‌باشد.
 10. پرداخت نمودن ۵۰ درصد حق تمبر بابت هزینه صندوق مشترک دادرسی.

مرحله چهارم شرکت در لبنان: ثبت در کانون وکلا

 1. گواهی مبنی بر تعیین نمودن مشاور حقوقی از طرف کانون وکلا ارائه گردد.
 2. هزینه کانون وکلا پرداخت شود که این هزینه شامل یک دهم از سرمایه شرکت به همراه مبلغ ثابت 100 هزار لیر لبنانی می‌باشد.

مرحله پنجم شرکت در لبنان: پرداخت عوارض در وزارت دارایی

 1. هزینه حق تمبر مالیاتی به وزارت دارایی کشور لبنان پرداخت گردد که این هزینه شامل مبلغ ۷۵۰ لیر به همراه سه دهم درصد از سرمایه شرکت می‌باشد.
 2. نسخه های تایید شده گواهی ثبت اساسنامه گردش تجاری و نیز صورتجلسه مجمع عمومی اخذ گردد.
 3. کد اقتصادی و یا شماره مالیاتی به شرکت اختصاص یابد.
 4. توجه داشته باشید که لازم است که دو ماه بعد از ثبت ، آغاز فعالیت خود را به وزارت دارایی اعلام نمایید. در صورت عدم ابلاغ جریمه ای به مبلغ دو میلیون لیر به آن تعلق خواهد گرفت.

مرحله ششم ثبت شرکت در لبنان: آزاد کردن سرمایه

پس از اینکه مدارک نام برده شده در زیر را به بانک تحویل دادید سرمایه شرکت شما که در طی مراحل ثبت مسدود بوده است آزاد می‌گردد:
1. تصویر گواهی شده آیین نامه شرکت
2. یک نسخه از صورتجلسه مجمع
3. تصویر تایید شده گواهی ثبت
4. تصویر تایید شده گردش تجاری.

مدارک ثبت شرکت در لبنان

 1. آیین نامه و یا اساسنامه شرکت مورد نظر
 2. افتتاح نمودن یک حساب بانکی به جهت ثبت سرمایه شرکت
 3. صورتجلسه مجمع عمومی شرکت مورد نظر
 4. فرم ثبت شرکت‌ها
 5. گردش تجاری
مدارک ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

انواع ثبت شرکت در لبنان

در کشور لبنان می‌توان شرکت هایی را که در زیر نام برده شده است به صورت قانونی و حقوقی ثبت و راه اندازی نمود:
1. شرکت با مسئولیت محدود 
2. ثبت شرکت برون مرزی
3. ثبت شعبه یک شرکت خارجی 
4. ثبت دفتر نمایندگی
5. ثبت یک شرکت هلدینگ
6. ثبت شرکت سهامی خاص
شرایط ثبت هر کدام از شرکت های نام برده شده را در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم:

ثبت شرکت در لبنان (مسئولیت محدود)

ثبت شرکت در لبنان با مسئولیت محدود از جمله محبوب‌ترین و معتبرترین ساختارهای تجاری در کشور لبنان محسوب می‌گردد. این نوع شرکت یک نوع شرکت ترکیبی می‌باشد به این دلیل که ویژگی های شخصی و سرمایه در آن به چشم می‌خورد و این‌گونه می توان گفت که اعتبار این نوع از شرکت ها هم به شخصیت شرکا و هم به سرمایه وابسته است.
هدف از ثبت شرکت با مسئولیت محدود در لبنان
این نوع از شرکت‌ها می توانند در بستر گسترده ای و در هر نوع تجارتی در کشور لبنان شرکت داشته باشند اما انواعی از مشاغل خاص نیز هستند که نمی‌توانند با ساختار این نوع از شرکت ها انجام شوند و نیاز به ثبت شرکت سهامی خاص دارند. این مشاغل مانند: موضوعات بیمه، سرمایه ای، پس انداز، حمل و نقل هوایی، عملیات بانکی و سرمایه گذاری با حساب‌های اشخاص ثالث می‌باشند.
نام گذاری شرکت با مسئولیت محدود در لبنان
انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود در کشور لبنان می‌تواند هم بر مبنای موضوع فعالیت شرکت انجام شود و یا با استفاده از نام یک یا چند شریک صورت پذیرد. تمامی فعالیت های تبلیغاتی، انتشاراتی و یا هر نوع تجارت دیگری که شرکت در آن زمینه فعالیت دارد، باید به صورت واضح با درج عبارت با مسئولیت محدود در نام شرکت دیده شود.
موضوع انتخاب نام برای شرکت‌های با مسئولیت محدود موضوع بسیار مهمی می‌باشد و لازم است تا نوع فعالیت شرکت را به خوبی نشان دهد. در صورتی که در این زمینه دچار تخلف شوید ، جریمه‌ای بین ۱۰۰ هزار لیر لبنان تا ۳۰۰ هزار لیره لبنان به همراه خواهد داشت که این جرایم معمولاً به دلیل گمراهی اشخاص ثالث است.
در شرکت‌های با مسئولیت محدود میزان تعهدات شرکا با توجه به نوع مشارکت افراد تعیین می‌شود. در واقع این گونه می‌توان بیان کرد که مقدار مشارکت افراد در شرکت‌های با مسئولیت محدود با میزان سرمایه ای که آن‌ها در شرکت سرمایه‌گذاری کردند دارای ارتباط مستقیمی می‌باشد.
سهم سرمایه و تعداد شرکا برای شرکت با مسئولیت محدود در لبنان
به جهت ثبت شرکت در لبنان از نوع مسئولیت محدود لازم است تا حداقل سه نفر شریک وجود داشته باشد که ملیت این شریکان زیاد مد نظر نمی‌باشد. توجه داشته باشید که شرکای خارجی به جهت مشارکت در شرکت‌های با مسئولیت محدود لازم است مجوز کار و اقامت لبنان را از پیش دریافت کرده باشند.
حداقل سرمایه ای که جهت ثبت شرکت در لبنان با مسئولیت محدود نیاز می‌باشد چیزی در حدود پنج هزار لیر لبنانی است که لازم است به قسمت‌های برابری در بین شرکای شرکت تقسیم گردد. سهم شریکان در شرکت می‌تواند به صورت نقدی و غیر نقدی باشد و یا با تامین املاک صورت پذیرد. پس از اینکه کل سرمایه تعهد شده توسط شرکت تادیه شد ، شرکت می‌تواند صورت رسمی به خود بگیرد. لازم است این سرمایه در یکی از بانک های معتبر کشور لبنان واریز گردد.
مدیریت شرکت با مسئولیت محدود در لبنان
در کشور لبنان مدیریت شرکت‌های با مسئولیت محدود عموما ممکن است به یک یا چند نفر مدیر واگذار گردد. لازم نیست که مدیر انتخاب شده حتما از میان شریکان شرکت باشد و یا دارای سهمی در شرکت مورد نظر باشد. انتخاب مدیران شرکت با توجه به اساسنامه شرکت می‌تواند برای مدت زمان محدود و یا نامحدود صورت پذیرد.
تعهدات قانونی شرکت با مسئولیت محدود در لبنان
شرکت هایی از نوع مسئولیت محدود در کشور لبنان دارای تعهدات قانونی می‌باشند که این تعهدات در زیر نام برده شده است:
1. شرکت مورد نظر باید دارای یک وکیل قانونی باشد که کلیه کارهای ثبت شرکت به وسیله وکیل انجام شود. کلیه اسناد و مدارک شرکت باید پیش از اینکه در اداره ثبت شرکت‌های کشور لبنان به ثبت برسد لازم است به وسیله وکیل شرکت در سازمان اسناد رسمی و دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده شده باشد.
2. لازم است شرکت یک یا چند نفر حسابرس را انتخاب کند. انتخاب حسابرس مشروط بر این می‌باشد که تعداد شریکان شرکت بیش از ۲۰ نفر باشد و همچنین سرمایه شرکت نیز بیش از ۳۰ میلیون لیر لبنان باشد.
3. برای ثبت شرکت در لبنان لازم است تا درخواست ثبت شرکت به وسیله یک یا چند شریکی که بیش از ۲۰ درصد سرمایه شرکت را در اختیار دارند ، ارائه گردد.
4. شرکت هایی از نوع مسئولیت محدود لازم است تا بر طبق قوانین تجاری کشور لبنان به صورت منظم صورت های مالیاتی خود را بررسی نمایند و اقدام به پرداخت مالیات خود کنند.
مالیات شرکت های با مسئولیت محدود در لبنان
شرکت‌هایی از نوع مسئولیت محدود در کشور لبنان در صورتی که سود خالص حداقل ۱۵ درصدی را کسب نمایند لازم است تا مالیات پرداخت کنند.
پیش نیاز های ثبت شرکت در لبنان
از جمله پیش نیاز های ثبت شرکت در لبنان اساسنامه شرکت است که باید موارد زیر را شامل باشد:
1. نام انتخابی شرکت به زبان عربی و انگلیسی
2. هدف از به ثبت رساندن شرکت
3. آدرس دفتر ملکی و یا استیجاری مرکزی
4. میزان سرمایه شرکت که حداقل باید پنج میلیون لیر لبنانی باشد.
5. مدت زمان شرکت
6. تعداد لازم و بیشترین تعداد مورد نیاز جهت رای گیری و تصمیم گیری در مجامع عادی و فوق العاده شرکت مورد نظر
7. نحوه نصب مدیرعامل شرکت
8. لیست افراد دارندگان امضای مجاز
9. نام شریکان و یا همکاران شرکت
10. تعداد و ارزش هر سهم شرکت
11. مقدار مشارکت هر شریک در سرمایه شرکت مورد نظر
12. پیش نیازهای مربوط به سرمایه شرکت
13. لازم است تا سرمایه شرکت به لیر لبنانی سپرده شود.
14. سرمایه شرکت باید به یکی از بانک‌های داخلی کشور لبنان پرداخت گردد.
15. الزامات مرتبط با توافقنامه و مقدمه ثبت شرکت
16. لازم است تا درخواست همکاری در میان شرکا با نام شرکا، هدف شراکت، نام مدیر انتخاب شده و نوع امضا های مجاز نگارش شود.
17. وجود یک طرح تجاری الزامی می‌باشد.
18. اخذ مجوز تولید
19. انتخاب یک وکیل به عنوان مشاور حقوقی شرکت
سایر مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در لبنان (مسئولیت محدود)
1. یک نسخه کپی مرتبط با سپرده گذاری در بانک داخلی
2. یک نسخه کپی کارت شناسایی شریکان شرکت
3. قرارداد اجاره و یا سند ملکی محل دفتر شرکت مورد نظر
4. کارت اقامت و یا مجوز کار شریکان خارجی شرکت
اگر یکی از شریکان از جمله اشخاص حقوقی باشد لازم است تا مدارک زیر ارائه گردد:
1. اسناد و مدارک مرتبط با شرکت حقوقی
2. گواهی ثبت شرکت
3. گواهی حق امضای شریکان شرکت به عنوان اثبات این موضوع که مشارکت این فرد به نمایندگی آن شرکت صحیح می‌باشد.
4. یک نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی عادی و یا فوق العاده این شرکت‌ها که نشان دهنده این باشد که این شرکت ها مجوز سرمایه‌گذاری و مشارکت در دیگر شرکت ها را دارا می‌باشند.
5. در صورتی‌ که این نوع از شرکت‌ها از جمله شرکت‌های خارجی باشند، تمامی اسناد ذکر شده باید پس از اینکه در اداره ثبت شرکت‌های آن کشور به تایید رسید به وسیله وزارت امور خارجه آن کشور و کنسولگری کشور لبنان نیز به تایید برسد.
مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در لبنان (مسئولیت محدود)
جهت ثبت اسناد در دفاتر رسمی و واریز سرمایه در حساب بانکی ۲۴ ساعت زمان لازم است. همچنین برای اخذ کلیه اسناد شرکت و به ثبت رساندن آن‌ها در دفاتر اداره ثبت شرکت ها نیز ۲۴ ساعت زمان لازم می‌باشد.
البته لازم است تا از کشور ایران هم مدت زمان لازم به جهت ارسال مدارک و واریز سرمایه در کشور لبنان نیز در نظر گرفته شود.

ثبت شرکت برون مرزی در لبنان

معمولاً شرکت‌های برون مرزی در کشور لبنان خاص شرکت‌های لبنانی هستند که در خارج از کشور لبنان دارای فعالیت می‌باشند. بنابراین اشخاصی که در کشور لبنان هستند و می‌خواهند در کشور ایران و یا هر کشور دیگری فعالیتی را شروع نمایند لازم است تا از قالب این شرکت‌ها استفاده نمایند.
به صورت کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که هدف ثبت شرکت برون مرزی در کشور لبنان انجام قراردادها و معاملات خارج از محدوده مرزهای کشور لبنان است که به جهت انجام اموری مانند واردات و صادرات به کشور لبنان، مدیریت شرکت‌های خارج از کشور لبنان، عملیات های تجاری که خارج از آن انجام می‌شود و همچنین انجام فعالیت های حمل و نقل دریایی و غیره می‌باشد.
در نتیجه اشخاصی که از کشور ایران قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور لبنان را دارند قادر به ثبت این نوع از شرکت در کشور لبنان نخواهد بود مگر در صورتی که دارای شخصیت حقیقی و یا حقوقی معتبر در کشور لبنان باشند.

ثبت شعبه شرکت خارجی در لبنان

وقتی که شرکت‌های خارجی قصد انجام فعالیت در کشور لبنان را داشته باشند و شخصیت حقوقی خود را در کشور دیگری به ثبت رسانده باشند، می‌توانند با ثبت شعبه شرکت خارجی در کشور لبنان به انجام فعالیت در این کشور بپردازند به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که شرکت‌های خارجی که می‌خواهند در کشور لبنان دارای فعالیت باشند در صورتی که شعبه خارجی در این کشور به ثبت برسانند لازم است تا بر طبق قوانین تجاری این کشور فعالیت خود را شروع نمایند.
به همین جهت شرکت‌های ایرانی می‌توانند جهت انجام فعالیت‍‌های تجاری و یا گسترش بیزینس خود در کشور لبنان شعبه خارجی به ثبت برسانند. منطبق با قوانین تجاری کشور لبنان کلیه شرکت‌هایی که دفاتر مرکزی آن‌ها در خارج از کشور لبنان به تاسیس رسیده باشد از جمله شرکت‌های خارجی محسوب می‌گردند اما در صورتی که این شرکت‌ها در کشور لبنان دارای دفتر مرکزی باشند به عنوان شرکت دارای تابعیت لبنان شناخته خواهد شد.
در صورتی که شرکت‌هایی که دارای شخصیت حقوقی در کشورهای دیگر مانند ایران هستند در کشور لبنان اقدام به ثبت شعبه خارجی شرکت خود نمایند، حقوقی برابر با اشخاص خارجی و یا داخلی حقوقی دیگر در کشور لبنان خواهند داشت. این گونه از شرکت‌ها با به ثبت رساندن شعبه خارجی در کشور لبنان می‌توانند کلیه فعالیت‌های تجاری خود را در این کشور انجام دهند. همچنین می‌توانند قرارداد های کاری خود را در کشور لبنان انجام دهند و امور و مشکلات تجاری خود را به دادگاه‌های کشور لبنان ارجاع دهند.
تعهدات بر عهده شرکت های خارجی
در صورتی که یک شعبه شرکت خارجی در کشور لبنان به ثبت برسد این شعبه به عنوان نماینده شرکت مادر دارای تعهدات گوناگون می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌نماییم:
1. لازم است تا این نوع از شرکت‌ها به تبعیت از قوانین و مقررات کشور لبنان به جهت نظم عمومی در این کشور بپردازند.
2. لازم است شعبه در دفاتر ثبت تجاری کشور لبنان به ثبت برسد.
3. در صورتی که شرکت‌های سهامی خارجی و شرکت‌های با مسئولیت محدود خارجی قصد دارند یک یا چند شعبه در کشور لبنان به ثبت برسانند لازم است به وزارت اقتصاد و تجارت کشور لبنان اعلام نمایند.
4. لازم است تا آدرس دفتر مرکزی شرکت و ارزش سرمایه شرکت در اظهارنامه ثبت شعبه ذکر گردد. لازم است تا این اظهارنامه به همراه یک نسخه از اسناد شرکت به صورت کپی برابر اصل ارائه گردد.
5. شرکت‌های خارجی حتماً باید یک یا چند نماینده مجاز برای ثبت نام شرکت یا شعبه شرکت خود در کشور لبنان معرفی کنند که لازم است از وکلای معتبر باشند.
6. اعلام هرگونه تغییرات در شرکت و اسناد شرکت ، افزایش یا کاهش سرمایه شرکت، تعیین نمایندگان و یا وکلای جدید شرکت، ادغام شرکت با شرکت‌های دیگر، انحلال و ورشکستگی شرکت و غیره حتماً باید به سازمان تجارت و اداره ثبت شرکت‌های کشور لبنان صورت پذیرد.
حقوق شعبه شرکت های خارجی در لبنان
تمامی شرکت‌های خارجی که در کشور لبنان شعبه ای به ثبت می‌رسانند لازم است تا طبق قوانین تجاری کشور لبنان فعالیت خود را ادامه دهند. همچنین این شعب از کلیه حقوق و امتیازات شرکت‌های لبنانی برخوردار خواهند بود. این شرکت‌ها قادر به تجارت نامحدود در منطقه خاورمیانه خواهند بود و حتی می‌توانند اقدام به تاسیس یک دفتر مرکزی در شهر بیروت نمایند تا بتوانند فعالیت‌های مرتبط با سایر کشورها و شرکت‌ها را نیز در لبنان  رصد و کنترل کنند.
همچنین این شعبه‌ها و شرکت‌ها می‌توانند از سیستم مبادله آزاد در کشور لبنان و تکمیل فعالیت های تجاری در لبنان استفاده نمایند. همچنین سیستم تجارت آزاد در فعالیت‌های تجاری،  اقتصادی و صنعتی امکان هرگونه تجارت و سرمایه‌گذاری را برای شرکت‌های خارجی نیز فراهم می‌آورد و موجب ترغیب سرمایه‌گذاران خارجی به سرمایه گذاری بیشتر و کسب سود بیشتری می‌شودد و همچنین می‌توانند صاحب سود خود شوند.
تعهدات شعب شرکت های خارجی در لبنان
علاوه بر تعهداتی که شرکت‌های خارجی در رابطه با شعبه‌های خود در کشور لبنان دارند، شعبه شرکت‌های خارجی هم در کشور لبنان دارای تعهداتی خواهند بود که در ادامه نام برده شده است:
1. منطبق با قوانین و مقررات کشور لبنان به خصوص اقدامات مرتبط با تامین اجتماعی، مالیات و اشتغال
2. ثبت نام در اداره تامین اجتماعی ملی کشور لبنان، اداره اشتغال در وزارت کار و همچنین ثبت نام در اداره امور مالیات بر درآمد در وزارت دارایی لبنان طی یک ماه بعد از به ثبت رساندن شعبه
3. حفظ و تنظیم دفاتر پلمپ مالیاتی، تهیه نمودن ترازنامه و سایر مدارک مورد نیاز قانونی
4. به جهت برطرف شدن و حل مشکلات مرتبط با قراردادهای کاری می‌توان به دادگاه‌های کشور لبنان مراجعه نمود.
اسناد مورد نیاز برای ثبت شعبه شرکت خارجی در لبنان
در صورتی که قصد ثبت شعبه شرکت خارجی در کشور لبنان را دارید لازم است تا مدارک و مراحل زیر به وزارت اقتصاد و تجارت کشور لبنان ارائه گردد:
ارائه مدارک مورد نیاز
1. اسناد مرتبط با ثبت شرکت اصلی که به وسیله وزارت امور خارجه کشور ایران و سفارت لبنان به تایید رسیده باشد.
2. یک نسخه صورتجلسه مجمع عمومی یا هیئت مدیره شرکت مادر که در آن به موضوع ثبت شعبه شرکت خارجی در کشور لبنان پرداخته شده باشد.
3. وکالت نامه معتبر به نماینده مشخص شده شرکت به جهت انجام مراحلی که در زیر نام برده شده است در کشور لبنان داده شود:
4. به ثبت رساندن شعبه
5. این شخص لازم است تا نماینده شرکت برای تمامی امور تجاری و فرایندهای اداری در کشور لبنان باشد.
5. لازم است مدیریت تجارت شعبه را بر عهده بگیرد و دارای حق امضا برای شرکت باشد.
6. فعالیت‌های مالی شرکت را به انجام برساند.
7. اختیارات خود را به اشخاص ثالث وا گذار نماید.
8. تعیین وکلا، بازرسی و سایر کارمندان شعبه را انجام دهد و به آن‌ها حقوق پرداخت نماید.
مراحل قانونی ثبت شعبه شرکت
بعد از اینکه مدارک مورد نیاز آماده شد ، لازم است تا مدارک به صورت زیر تایید شوند:
1. به وسیله مراجع ذی صلاح در کشور مبدا و سفارت لبنان در همان کشور
2. به وسیله وزارت امور خارجه در بیروت، اسناد و مدارک شرکت لازم است تا توسط یک مترجم رسمی به زبان عربی ترجمه گردد و به وسیله وزارت دادگستری تایید شود.
انجام هر کدام از فعالیت های زیر در ادارات نام برده شده الزامی می باشد:
الف: در وزارت اقتصاد و تجارت لبنان:
1. آماده سازی مدارک
2. انجام کار ثبت مدارک شعبه شرکت خارجی
3. واریز هزینه های ثبت شعبه به مقدار حداقل ۱۲۰۰ لیر لبنانی
4. پرداخت هزینه‌های مرتبط با آگهی در روزنامه در حدود ۳۰۰ لیر لبنانی
5. به انجام رساندن کلیه فعالیت‌های نامبرده شده به حدود ۱۵ روز زمان نیاز دارد.
ب: در اداره ثبت تجارت
بعد از اینکه وزارت اقتصاد تایید مدارک را انجام داد، لازم است تا مراحل به ثبت رساندن نام شعبه شرکت خارجی به صورتی که در زیر نام برده شده است انجام گردد:
1. یک نسخه از اسناد نامبرده شده به همراه یک نسخه کپی به همراه مدارک مشخص کننده موارد نام برده شده در زیر باید به دبیر بازرگانی ارائه گردد
2. نام همکاران شرکت غیر از سهامداران
3. ملیت شریکان شرکت
4. نام شرکت مورد نظر
5. تاریخ و محل تولد شریکان
6. هدف شرکت و یا موضوع فعالیت شرکت
7. آدرس دفتر مرکزی شرکت و سایر شعبه‌ها و دفاتر شرکت
8. اسامی دارندگان امضای مجاز شرکت در داخل و خارج از کشور (در لبنان)
9. تاریخ به ثبت رساندن شرکت
10. میزان سرمایه شرکت و سهام هریک از شریکان شرکت
11. مدت زمان فعالیت شرکت مورد نظر
12. واریز مبلغ حداقل 1200 لیر لبنانی به جهت ثبت شعبه شرکت خارجی
13. پرداخت هزینه‌های دیگر که در حدود ۷۰۰ لیر لبنانی می‌باشد.
14. پرداخت حق الزحمه ثبت شرکت که در حدود 2000 لیر ترکیه می‌باشد.
شرکت‌های با مسئولیت محدود و شرکت‌های سهامی در صورتی که قصد ثبت شعبه خارجی در کشور لبنان را دارند لازم است ابتدا یک وکیل انتخاب نمایند و نام وکیل مورد نظر خود را به وزارت بازرگانی کشور لبنان اعلام نمایند. همچنین مدیر و یا نماینده این شعبات نیز می‌تواند یک فرد لبنانی باشد و یا یک فرد خارجی باشد. در صورتی که مدیریت این شعبات بر عهده یک فرد خارجی باشد لازم است تا این فرد دارای مجوز کار و یا اقامت کشور لبنان باشد.

نحوه ثبت شرکت در لبنان (هلدینگ)

شرکت‌های هلدینگ در کشور لبنان همان شرکت‌های سهامی هستند و لازم است تا کلیه قوانین و مقررات مرتبط با شرکت‌های سهامی را رعایت نمایند. اما شرکت‌های هلدینگ دارای برخی از تفاوت‌هایی به ویژه در رابطه با موضوع ثبت و هدف از ثبت این شرکت‌ها و موضوعات مالیاتی این نوع از شرکت‌ها می باشند.
هدف از ثبت شرکت هلدینگ در لبنان
منطبق با قوانین تجاری کشور لبنان، به ثبت رساندن شرکت‌های هلدینگ در این کشور به صورت کلی با توجه به دلایل و برای اهداف زیر صورت می‌پذیرد:
1. تملک سهام در تمامی شرکت‌های سهامی دیگر و یا شرکت‌های با مسئولیت محدود شامل لبنانی و یا خارجی و یا ادغام شدن با این شرکت‌ها
2. از مدیریت آن دسته از شرکت‌هایی که سهام عمده آن‌ها را خریداری کرده‌اند
3. اخذ حقوق معنوی مانند ثبت برند در کشور لبنان، ثبت اختراع و یا دریافت برخی از انواع مجوزها
4. خریداری نمودن املاک و مستغلات مرتبط با حوزه فعالیت تجاری آن‌ها
5. پرداخت وام و تسهیلات به شرکت‌های وابسته به آن‌ها و همچنین اعطای ضمانت به اشخاص ثالث که دارای بیش از ۲۰ درصد از سهام آن‌ها باشند.
توجه داشته باشید که یک شرکت هلدینگ در کشور لبنان قادر نخواهد بود که بیش از دو شرکت که در یک زمینه دارای فعالیت می‌باشند را با بیش از ۴۰ درصد از سهام آنها در اختیار داشته باشد به این دلیل که انجام این نوع از مشارکت‌ها در کشور لبنان می تواند مانعی به جهت اعتماد تجاری در لبنان باشد.
لازم به ذکر است که شرکت‌های خارجی شامل این نوع از محدودیت ها نمی‌شوند و این قانون برای آن دسته از شرکت‌های خارجی که در کشور لبنان اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و از طریق سرمایه‌گذاری و به ثبت رساندن شرکت هلدینگ در کشور لبنان قصد خرید سهام و مشارکت در سود شرکت های لبنانی را دارند، در نظر گرفته نمی‌شود.
این نوع از شرکت‌هایی که نام برده شد می توانند سرمایه خود را داشته باشند و همچنین امکان اینکه حساب‌ها و تراز های مالی آن‌ها با ارز خارجی نیز انجام شود، وجود دارد.
مدیریت شرکت هلدینگ در لبنان
در صورت عدم اقامت در لبنان یک فرد خارجی و یا بیگانه می‌تواند رئیس هیئت مدیره باشد و نیازی نیست که مجوز کار و اقامت لبنان را داشته باشد. اما مدیر عامل شرکت لازم است تا حتما در کشور لبنان دارای مجوز کار و یا اقامت باشد.
این شرکت لازم است دفتر مرکزی خود را در کشور لبنان به ثبت برساند. همچنین مجمع عمومی سالانه نیز باید در حداکثر با تاخیر ۵ روزه در پایان هر سال مالی شرکت در کشور لبنان، جلسه ای را تشکیل بدهد. تشکیل جلسات هیئت مدیره و سایر مجامع عمومی شرکت می‌تواند در خارج از کشور لبنان نیز صورت پذیرد به این شرط که در اساسنامه شرکت مورد نظر این موضوع ذکر شده باشد.
تعهدات شرکت های هلدینگ در لبنان
شرکت های هلدینگ با توجه به تعهدات نامبرده شده در زیر در کشور لبنان دارای فعالیت می‌باشند:
1. شرکت‌های هلدینگ باید حتماً یک نفر حسابرس مقیم لبنان و یک وکیل حقوقی معتبر داشته باشند.
2. شرکت های هلدینگ باید تمامی قوانین کشور لبنان را قبول داشته و پرداخت کلیه مالیات‌ها و حساب های خود را مطابق با سیاست‌های قانونی کشور لبنان انجام دهند.
3. شرکت‌های هلدینگ باید حتماً در دفاتر ثبت تجاری کشور لبنان به ثبت رسیده باشند.
محاسبه مالیات‌های شرکت های هلدینگ در کشور لبنان باید منطبق با شرکت‌های سهامی مشغول در این کشور صورت پذیرد مقدار مالیات بر درآمد در کشور لبنان حدود ۱۵ درصد می‌باشد که در صورت عدم پرداخت مالیات و یا رعایت نکردن هر کدام از قوانین مالیاتی کشور لبنان ، جریمه ۲۰ درصدی در خصوص مالیات و نیز جریمه 3 درصدی از محل سرمایه به دنبال خواهد داشت.
مالیات های شرکت هلدینگ در لبنان
شرکت‌های هلدینگ در کشور لبنان ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد نخواهند بود . البته لازم است تا این نوع از شرکت‌ها با توجه به مقدار سرمایه ای که به ثبت رسانده اند هر ساله مالیات بر نرخ سالانه خود را پرداخت نمایند بنابراین لازم است تا طبق قوانین نام برده شده در زیر برای پرداخت مالیات خود عمل نمایند:
1. ۶ درصد از سرمایه به ثبت رسانده شده آن‌ها تا مبلغ ۵۰ میلیون لیر لبنان
2. حدود ۴ درصد از سرمایه‌های ثبت شده بین مبلغ 50 میلیون لیر تا ۸۰ میلیون لیر لبنانی
3. حدود 2 درصد از سرمایه به جهت سرمایه‌های به ثبت رسیده با مبلغ بیش از ۸۰ میلیون لیر لبنان
کلیه مالیات‌های نامبرده شده بیش از مقدار ۵ میلیون پوند لبنانی یا لیر لبنانی نخواهد بود و تقریباً در حداکثر سطح مالیاتی حدوداً ۳۲۰۰ لیر لبنانی لازم است پرداخت شود.
مقداری از سرمایه شرکت که دوباره سرمایه گذاری شود از پرداخت مالیات معاف می‌باشد همچنین تمامی قراردادهای این شرکت که در کشور لبنان به امضا برسد، از پرداخت هزینه تمبر نیز معاف می‌باشد.

نحوه ثبت شرکت سهامی در لبنان

نوعی از شرکت‌های تجاری در کشور لبنان شرکت های سهامی می‌باشند که لازم است سرمایه موجود در این شرکت ها  به قطعات سهام به صورت برابر تقسیم گردد و در میان شریکان این شرکت با توجه به مقدار سرمایه آن‌ها این سهام تقسیم شود.
نام این گونه از شرکت‌ها نباید به نام یک یا چند نفر از شریکان شرکت باشد و لازم است تا حتماً نام انتخابی مرتبط با موضوع فعالیت شرکت موردنظر به ثبت برسد.
در صورتی که شرکت‌های سهامی بخواهند به عنوان یک شرکت لبنانی شناخته شوند، لازم است تا دفتر مرکزی خود را در کشور لبنان ثبت کنند پس در نتیجه افراد خارجی نیز می‌توانند شرکت‌های سهامی را در کشور لبنان به ثبت برسانند با این شرط که دفتر مرکزی شرکت خود را در کشور لبنان تاسیس نمایند.
هدف از ثبت شرکت های سهامی در لبنان
به جهت ثبت شرکت‌های سهامی در کشور لبنان با محدودیت‌های خاصی مواجه نخواهید بود البته به شرط این که منطبق با نظام قانونی و حقوقی کشور لبنان و همچنین قوانین و مقررات تجاری کشور لبنان اقدام به ثبت شرکت‌های سهامی نمایید. برای برخی از موضوعات مانند بیمه، سرمایه، پس انداز، حمل و نقل هوایی، عملیات‌های بانکی و سرمایه گذاری، تشکیل شرکت‌های سهامی خاص صورت می‌پذیرد و تنها این موضوعات مالی و یا تجاری قادر خواهند بود تا بر اساس شرکت‌های سهامی به ثبت برسند.
ممکن است شرکت‌های سهامی دارای سهام، اوراق قرضه و یا پذیره نویسی باشند. همچنین ممکن است سرمایه شرکت‌های سهامی به صورت نقدی و یا غیرنقدی تادیه شود.
سرمایه شرکت و سهم سهامداران شرکت سهامی خاص در لبنان
جهت به ثبت رساندن شرکت‌های سهامی در کشور لبنان حداقل به سه نفر شریک لازم دارید که هر کدام قسمتی از سرمایه شرکت را تادیه و در برابر آن متناسب با مفاد اساسنامه سهام خود را دریافت می‌نمایند. مسئولیت ضرر و بدهی این سهامداران فقط بسته به مقدار سهام خود در سرمایه شرکت می‌باشد.
جهت ثبت شرکت سهامی در کشور لبنان به حداقل ۳۰ میلیون لیر لبنانی نیاز دارید. همانطور که در مطالب قبلی ذکر شد این سرمایه می‌تواند به صورت نقدی و یا غیر نقدی و یا همچنین با استفاده از املاک منقول و غیرمنقول تادیه شود.
توجه داشته باشید که به جهت به ثبت رساندن شرکت‌های سهامی در کشور لبنان سهامداران قادر خواهند بود که در هنگام شروع ثبت، ۲۵ درصد از سرمایه شرکت را واریز کنند اما به جهت تادیه ما بقی سرمایه تعهد شده این مسئولیت به هیئت مدیره واگذار می‌گردد تا بتواند تکمیل پرداخت سرمایه و سهم هر یک از سهامداران را دنبال نماید. امکان واگذاری به غیر تا زمانی که سهام به صورت کامل پرداخت نشده باشد وجود ندارد.
هیچ گونه محدودیت و مشکلی به جهت مالکیت خارجی برای شرکت‌های سهامی خاص در کشور لبنان وجود ندارد و سهامداران می‌توانند از جمله افراد غیر لبنانی و یا لبنانی باشند.

انواع ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

قوانین ثبت شرکت در لبنان

قوانین محلی موجود به جهت ثبت شرکت در لبنان و جذب سرمایه‌گذاران به صورت واضح و شفاف بیان شده است. همچنین با هدف گسترش فضای سرمایه گذاری محلی در کشور لبنان این کشور ۵۴ موافقت نامه دوجانبه تشویق سرمایه گذاری و همچنین موافقتنامه‌های تجاری گوناگونی را امضا کرده است.
این کشور مطابقت چارچوب قانونی خود با استانداردهای بین المللی شناخته شده را تضمین می‌نماید و همچنین تضمین می‌کند که با سرمایه گذاران داخلی و خارجی به صورت یکسان رفتار می‌کند.
حوزه قضایی بستر مناسبی را به جهت انجام کسب و کار هم در کشور و هم در سراسر جهان معرفی می‌نماید.
در یک کشور عربی فرانسوی زبان و نسبتا سکولار، قانونی وجود دارد در رابطه با شرکت‌ها و هلدینگ‌های فراساحلی که بر اساس این قانون شرکت‌های غیر مقیم این امکان را خواهند داشت که نرخ مالیات بر درآمد را ۱۰ درصد بپذیرند و همچنین مالیات بر ارزش افزوده و سهمی از سود سهام را پرداخت نکنند.
تجارت خارجی این حق را دارد که در خارج از کشور لبنان و یا در یکی از مناطق ویژه آن کار کند که در آن شرایط ویژه ای به جهت جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد شده باشد.
بدون بار مالیاتی، عوارض صادرات و واردات کالا، حق تمبر (فقط عوارض سالیانه، مقدار ثابتی و در حدود 670 دلار آمریکا می‌باشد) تنها افراد غیرمقیم حوزه قضایی قادر خواهند بود صاحب چنین شرکتی شوند.

قوانین ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

ثبت شرکت فراساحلی در لبنان

بعد از فروش اوراق بهادار از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف خواهد بود.
قادر به صادر کردن ارز و سرمایه در آزادراه خواهد بود.
در صورتی که یک تجارت با محصولات نوآورانه و جدید ایجاد نماید در مدت زمان ۱۰ ساله از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.
قادر به استخدام نمایندگان ثبت شده محلی نخواهد بود و نمی تواند مدیران و منشی ها – اشخاص حقوقی را درگیر نماید.
لازم به افشای اطلاعات ذینفعان نمی‌باشد.
همچنین ثبت شرکت در لبنان در قالب هلدینگ آسان می‌باشد.
این شرکت‌ها از پرداخت مالیات بر سود سهام و سود معاف هستند. شرکت های خارجی در کشور لبنان می‌توانند پس از دریافت مجوز از تنظیم کننده مالی در فعالیت های دارای مجوز فعالیت خود را آغاز نمایند.

سیستم مالیاتی ثبت شرکت در لبنان

نکات مالیاتی مربوط به حوزه قضایی در زیر نام برده شده است که با توجه به این نکات ممکن است شرکت در لبنان برای شما دارای منفعت باشد:
نرخ مالیات بر درآمد شرکتی ۱۷ درصد
نرخ مالیات بر درآمد شخصی ۲۵
درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۱۱ درصد
نرخ های مالیات تکمیلی ویژه افراد غیر مقیم:
1- سود سهام ده درصد 2- بهره ۱۰ درصد  3- حق امتیاز 7.5 درصد  4- سود سپرده های بانکی متغیر و بین ۷ تا ۱۰ درصد می‌باشد.
نرخ مالیات بر عایدی سرمایه: 1- شرکتی ۱۵%   2- شخصی ۱۵%

مزایای ثبت شرکت در لبنان

ثبت شرکت در لبنان دارای مزایای گوناگون می‌باشد و اگر مزیت‌های نامبرده شده در زیر در نظر گرفته شود ثبت شرکت در لبنان را می‌توان امری امیدوار کننده در نظر گرفت:
1. دارا بودن پشتیبانی‌ها و فرصت های بسیاری به جهت راه اندازی یک بیزینس
2. هیچگونه محدودیتی برای سرمایه گذاران خارجی در حوزه تجاری وجود ندارد.
3. فرایند شرکت در لبنان بسیار سریع می‌باشد.
4. دارای شرایط سودمندی به جهت راه اندازی شرکت های برون مرزی است.
5. امکان راهیابی به بازارهای داخلی و جهانی وجود دارد.
6. این کشور دارای نیروی کار مجرب با هزینه‌های متوسط مربوط به اشتغال می‌باشد.

سخن پایانی

در این مقاله با موضوع ثبت شرکت در لبنان آشنا شدیم و شرایط و قوانین ثبت شرکت در لبنان به صورت کامل توضیح داده شد. برای افرادی که قصد ثبت شرکت در لبنان را دارند و یا قصد دارند کسب و کار خود را گسترش دهند،  ثبت شرکت در لبنان یک پیشنهاد مناسب می‌باشد. به همین جهت در این مقاله به انواع موضوعات گوناگونی در این زمینه از جمله مراحل ثبت شرکت در لبنان، انواع ثبت شرکت در لبنان، ثبت شرکت برون مرزی در لبنان، ثبت شعبه شرکت خارجی در لبنان، مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در لبنان، مراحل قانونی ثبت شعبه شرکت، قوانین ثبت شرکت در لبنان و مزایای ثبت شرکت در لبنان پرداخت شد.
با توجه به اینکه فرآیند ثبت شرکت در لبنان یک پروسه زمان بر و تخصصی می‌باشد بنابراین لازم است تا قبل از اقدام به ثبت شرکت در لبنان اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده تا بتوانید با دارا بودن آگاهی کافی اقدام به ثبت شرکت در لبنان نمایید.
در صورتی که شما عزیزان قصد ثبت شرکت در لبنان دارید اما زمان کافی جهت انجام فرآیند ثبت شرکت در لبنان را ندارید، می‌توانید کلیه مراحل ثبت شرکت در لبنان را به موسسه شریف بسپارید تا تمامی اقدامات لازم در کوتاه‌ترین زمان و با مناسب‌ترین هزینه انجام پذیرد.
جهت اطلاع از شرایط ثبت شرکت در لبنان و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره تماس 02188557402 تماس حاصل فرمایید.
آدرس موسسه شریف به نشانی: خیابان  ولیعصر – پایین تر از بهشتی – بین دل آرا و دل آویز  -پلاک ۲۷۰۳ – واحد جنوبی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *