ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

امروزه کشور یونان از لحاظ اقتصاد و سرمایه ‏گذاری در اروپا مرتبه بالایی را به خود اختصاص داده ‏است. به همین دلیل افراد زیادی به خود جذب کرده‏است. این افراد در جهت سرمایه ‏گذاری و ثبت شرکت به این کشور مهاجرت می‏کنند.  در به دلیل پیشرفت کشور یونان در زمینه اقتصادی، سرمایه‌گذاری در این کشور، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. بنابراین متقاضیانی که قصد سرمایه ‏گذاری در این کشور را دارند لازم است قبل ‎از‏هرچیزی با قوانین و نظام بروکراسی آن آشنا شوند تا بعدها دچار مشکل نشوند.
بنابراین لازمه پیشرفت در مسیر فعالیت اقتصادی و همچنین گرفتن اقامت دائم در این کشور آشنایی با شرایط آن می‏باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم شرایط ثبت شرکت در یونان را بررسی کنیم تا بتوانیم در این مسیر اطلاعات مفیدی در اختیار متقاضیان قرار دهیم و به آن‏ها کمکی کرده‏ باشیم.
موقعیت مکانی کشور یونان به طوری است که در جنوب شرق اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. سرمایه ‏گذاری در یونان در سال‏های اخیر رشد فراوانی داشته‏ است. و بنابر سوابق درخشان آن این کشور درسال‏ های اخیر شرکت‏ ها و فعالیت‏ های اقتصادی رشدیافته و همچنین پایدار در اختیار خود قرار داده ‏است. در‏این مقاله سعی کرده ‏ایم تا اطلاعات بیشتری درباره قوانین ثبت شرکت در یونان در اختیار متقاضیان قرار دهیم اما متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی از مشاوران موسسه ثبتی حقوقی شریف می‏توانند با شماره تلفن 02188557402 تماس حاصل فرمایند یا به آدرس خیابان ولیعصر، پایین‏تر از بهشتی، بین دل‎آرا و دل‎آویز، پلاک 2073، واحد جنوبی مراجعه کنند.

ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

روش‌های ثبت شرکت در یونان

دو روش مهم برای ثبت شرکت در یونان وجود دارد که در ادامه آن‏ها بررسی می‏کنیم تا متقاضیان ازاین طریق بتوانند با نوع مشارکت در این کشور آشنایی پیدا کنند. ‌
روش اول (EE): این روش، روش مشارکت محدود نیز نامیده می‌شود. این روش، به مشارکت حداقل دو شریک یا بیشتر نیاز است. برای این نوع فعالیت تجاری، دو نوع شریک وجود دارد: 1. فعال و 2. غیرفعال. شریک فعال در شرکت دارای مسئولیتی نامحدود است وکارهای مربوط به تجارت روزانه را انجام می‌دهد. شریک غیرفعال، در امر کسب‌وکاری کاری انجام نمی‏دهد، ولی در راستای مربوط به امر مالی کسب‌وکارها کمک فراوانی می‌کند.
روش دوم (OE): این روش را، روش مشارکت عمومی می‏گویند. در این روش، شرکا و سهام‏داران شرکت به کمک یکدیگر کسب‌وکارهای شرکت را اداره می‏کنند. به همین دلیل آن‏‌ها در سود و زیان‌‏های شرکت با یکیگر شریک هستند به عبارتی در صورتی که شرکت از سود برخوردار شود این سود عاید همه سهام‏داران می‏شود و اگر شرکت دچار ضرر وزیان مالی شود این زیان شامل همه کارمندان خواهد‏شد.

مقایسه انواع شرکت‌های تجاری در یونان

انواع مختلفی از شرکت ‏ها در یونان وجود دارد این نوع شرکت‏‌ها بر حسب شرایطی که دارند و نوع آن‏ها در یونان تاسیس می‏شوند که در ادامه با آن‌‏ها آشنا خواهیم شد:
1. شرکت سهامی عام یاAE: این شرکت‏ها برای انجام فعالیت‏‌های بزرگ و عام ایجاد می‏شوند. همچنین رایج‏ترین نوع شرکت‏‌ها در یونان شرکت‏‌های سهامی عام یا AE هستند. این شرکت‏‌ها از مسئولیت محدودی برخوردار هستند اما این ویژگی باعث نشده که از لحاظ اقتصادی در سرجای خود باشند و پیشرفتی نکنند بلکه بالعکس این شرکت‏ها جایگاه ممتازی در کشور یونان را از آن خود کرده‌‏اند. از دیگر ویژگی‏‏‌های این شرکت‏ها این است که با سرمایه در حدود 60000 یورو راه‏اندازی می‏شوند و همچنین توسط دو شخص حقیقی و یا دو شرکت ایجاد می‏شوند. در این شرکت‏ها سرمایه و سهام موجود به ارزش 3/0 یورو و تا 100 یورو تقسیم می‌شوند.
شرکت‌های سهامی AE دارای دو مجمع صاحبان سرمایه و هیأت مدیره می‌باشد. هیأت مدیره شرکت‏ها از طریق مجمع عمومی سهام‏داران انتخاب می‌شوند و درآن‏جا تصمیمات سهامداران برای شرکت را به مرحله اجرا درمی‏آورند.
مزیت دیگری که شرکت‌های سهامی عام یا  AEاز آن برخوردار هستند این است که نزد بانک‏ها، مقامات دولتی، مشتریان و تأمین کنندگان از اعتبار زیادی برخوردار هستند. هر فرد در شرکت، به اندازه میزان سرمایه‌ای که دارند در شرکت فعالیت می‏کنند. تصمیماتی که در جلسه هیئت مدیره در شرکت گرفته می‏شود و به اجرا در می‏آید، براساس رأی‌گیری بین سهام‎داران می‏باشد.
2. شرکت با مسئولیت محدود یاEPE: این شرکت‏ها با هدف راه ‏اندازی شرکت‌های کوچک و متوسط، مشغول به فعالیت تجاری می‏شوند. این شرکت ها به ‏وسیله چند شخص حقیقی و حقوقی و با حداقل سرمایه 18000 یورو تاسیس می‏شوند و در این کشور حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت درحدود 4500 یورو می‏باشد.
مدیریت شرکت‏های EPE در یونان به‏وسیله مجمع عمومی تضمین می‌شود. در این‏ نوع شرکت‏ها وظیفه مدیران فقط در قبال شرکت‏ها می‏باشد و اگر مدیران در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند موظف اند که جوابگوی اشخاص ثالث باشند. همچنین مسئولیت اعضا نیز با مشارکت در سرمایه محدود می‌شود.
یکی از مزیت‏های شرکت‌های  EPEاین است که، بین شرکا بر سر موضوعات مختلف اتفاق نظر وجود دارد و سازش و انعتطاف‏پذیری بین آن‏ها برقرار می‏باشد. درصورتی که یکی از سهام‏داران قصد دارد سهام خود را از شرکت خارج کند لازم است با مشورت و توافق سایر سهام‏داران این کار راروابط توافقی با انعطاف‌پذیری زیادی صورت می‌گیرد. اگر شریکی قصد خروج از شرکت یا انتقال سهام خود را داشته باشد، باید با توافق تمامی شرکا صورت گیرد. همچنین هر شخص بر اساس سهم خود، در شرکت مسئولیت دارد.
3. شرکتIKE: یکی از انواع جدید شرکت‏ها در یونان شرکت‏های IKE نام دارد. این شرکت‎ها دارای مسئولیت محدود خصوصی هستند و به‌صورت الکترونیکی اداره می شوند. بنابراین در کم‏ترین حالت ممکن باید یک نفر سهام‎دار داشته ‎باشند و همچنین به سهامی باارزش حداقل 1 یورو نیاز دارند. از ویژگی‎ های دیگر این شرکت‌ها این است که باید برای بازه زمانی معین شود که از قبل تعریف شده‎باشد همچنین لازم است همه این ‏ها در اساسنامه شرکت ذکر شده ‏باشد از قبل تعریف شده‎باشد. اگر این موارد رعایت نشوند 12 ماه را برای انجام چنین اقداماتی برای شرکت تمدید می‏کنند و سهامداران شرکت موظف اند ظرف این مدت برای آن اقدام کنند.

 

مقایسه انواع شرکت های تجاری در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مزایا و معایب ثبت شرکت در یونان

متقاضیانی که قصد دارند اقدام به ثبت شرکت در یونان کنند لازم است ابتدا با مزایا و معایب آن شنا شوند به همین خاطر در این‏جا مهم‏ترین مزایا و معایب ثبت شرکت در یونان آورده شده ‎است. 
مزایای ثبت شرکت در یونان:
1. سهام‏داران می‎توانند به همراه خانواده و همچنین فرزندانشان درصورتی‏که زیر ۲۱ سال دارند به کشورهای دیگر سفر کنند
2. سهام‎داران ‏می‏توانند بعد از ۷ سال اقامت در یونان طبق قوانین این دولت شهروند آن بشوند و از آن تابعیت اخذ کنند.
3. در این کشور در صورت گرفتن اقامت افراد و سهام‏داران به راحتی و بدون هیچ محدودیتی می‏توانند به کشورهای عضو شینگن سفر کنند.
4. در صورت رعایت قوانین در یونان برای افراد کارت پاسپورت یونانی صدور می‏شود.
5. در این کشور به مهاجرانش مانند شهرواندان قانونی آن به راحتی اجازه کار و تحصیل در آن داده می‏شود.
6. مهاجران می‏توانند اموال شهروندان یونانی را خرید کنند.
7. همچنین مهاجران به راحتی می‏توانند در یونان حساب بانکی افتتاح کنند.
8. افرادی که به یونان مهاجرت می‏کنند می‏توانند حساب بانکی در بانک های اروپایی افتتاح کنند و همچنین تبادل آسان وجوه ارزی از سوی شرکت ها و صنایع برای آن‎ها به راحتی امکان‏پذیر است.
9. مهاجران و افرادی که به یونان سفر می‏کنند برای تردد آزاد به همه کشورهای عضو اتحادیه و عضو شنگن بدون نیاز به دریافت ویزای توریستی شنگن با هیچ مشکلی مواجه نمی‏شوند.
10. مهاجران بعداز ثبت شرکت در یونان و برخورداری از حمایت های اتحادیه اروپا می‏توانند به صورت قانونی ملک خریداری کنند.
11. این کشورقانون اخذ اقامت دائم دراروپا برای مدیر شرکت و خانواده او که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‏شوند را ایجاد کرده ‏است.
12. یونان در صورت رعایت قوانین مربوط به اقامت در آن برای مهاجران پاسپورت صادر می‏کند.
13. در این کشور سهام‏داران بدون وجود تحریم و مشکلات اقتصادی می‏توانند آزادانه به فعالیت اقتصادی بپردازند.
14. این کشورنیروی متخصص و صاحب دانش با به روزترین امکانات فعالیتی را در اختیار دارد.
15. این کشور منابع اولیه در دسترس و مواد معدنی و نیازهای اولیه فراوان برای هر نوع کسب و کاری در اختیار دارد.
16. در این کشور مدارک و مجوزهای لازم به صورت ساده و سریع در اختیار افراد قرار می‏گیرد.
17. بنابراین، دولت یونان، با ایجاد فعالیت های اقصادی و سرمایه گذاری و حفظ ساختارهای اقتصادی خدماتی را برای افرادی که در این کشور فعالیت می‎کنند اقدام به جذب سرمایه‏گذاری‏های خارجی برای ثبت شرکت در این کشور مهیا می‏کند.همچنین سیستم اقتصادی یونان چون عضو اتحادیه اروپا و تحت حمایت صندوق بین المللی پول و فعالیت های اقتصادی اتحادیه اروپا قرار دارد و به همین دلیل خود اتحادیه اروپا از سرمایه‏گذاری در یونان و انجام فعالیت ‏های اقتصادی در آن حمایت می‏کند و سرمایه ‏گذاری سهام‏داران در این کشور را ضمانت می‏کند.
از معایب راه‌اندازی شرکت در می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. یکی از معایب و اقدامات تبعیض‌آمیز کشور یونان برای سهام‏داران خارجی، این است که با تحریم، تغییر رژیم یا تغییر قوانین در کشور مقصد فرد مهاجر قانون مصادره اموال یا سلب اموال او را ایجاد کرده ‏است.
2. یکی دیگر از معایب ثبت شرکت در این کشور این است که یونان در بین همه کشورهای دنیا دارای رتبه ۵۸ در نرخ کنترل فساد است درصورتی که این رتبه خوب نیست و حتی غیرقابل قبول به حساب می آید.

شرایط ثبت شرکت در یونان

برای ثبت شرکت در یونان لازم است مراحل و شرایط‏ هایی رعایت شود. این قوانین و شرایط عبارتند از:
1. لازم است پاسپورت افرادی که به یونان مهاجرت می‏کنند حداقل از یک سال اعتبار برخوردار باشد.
2. فرد موسس باید از توان مالی و سرمایه کافی برای ثبت و راه‏ اندازی شرکت برخوردار باشد.
3. لازم است افراد اسناد و مدارک پزشکی، تحصیلی و سوابق کاری را کامل در اختیار داشته ‎باشند.
4. افراد باید مدارکی که ثابت می‏کند سوء پیشینه قضایی ندارند و همچنین ممنوعیت کار در ایران و خروج از کشور را ندارند و امکان سفر به کشورهای اروپایی داشته ‏باشند را در مواقع خواست شده ارائه دهند.

شرایط ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در یونان

سرمایه لازم جهت ثبت شرکت در یونان شامل: هزینه‌های راه‌اندازی شرکت و هزینه‌ی ثبت شرکت است. بنابراین برای این‎کارحداقل سرمایه لازم‌ برای ثبت شرکت، ۱۵۰ یورو می‏باشد. این هزینه‏ ها برای اموری چون:
1. هزینه ثبت در اتاق بازرگانی
2. هزینه اشتراک سال اول با اتاق بازرگانی
3. هزینه ارسال اسناد
و … پرداخت می‏شود.

هزینه ثبت شرکت در یونان

در بحث قبل، سرمایه لازم جهت ثبت شرکت در یونان را نام بردیم. در این‏جا لازم است ذکر شود که علاوه بر سرمایه اولیه، نیاز است که مبالغ دیگری را جهت هزینه‌ ثبت شرکت در یونان پرداخت شود. این هزینه‌ها می‏تواند شامل:
1. هزینه‏ هایی که مربوط به دفاتر اسناد رسمی و قانونی است.
2. هزینه‏ هایی که مربوط به صدور اساسنامه شرکت است در حدود ۷۰۰۰ یورو می‏باشد.
3. هزینه ‏های مربوط به ثبت شرکت در اتاق بازرگانی که در حدود ۱۰۰۰۰ یورو است.
4. پرداخت مالیات که شامل ۱٪ از سرمایه است.
5. هزینه ‏های مربوط به  ثبت در تأمین اجتماعی.

هزینه ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مراحل ثبت شرکت در یونان

یکی از اهداف سرمایه‌گذاری در کشور یونان مهاجرت به یونان از طریق تاسیس و ثبت شرکت، است. درصورتی که طی فرایند سرمایه‌گذاری از طریق راه‌اندازی شرکت، ‌درست و اصولی انجام نشود، به نتیجه دلخواه نمی‏رسد. این مراحل شامل موارد زیر است:
1. اولین مرحله انتخاب نوع شرکت است
2. باید بیزینس پلن و طرح تجاری قوی ارائه شود
3. باید وکیلی ماهر در یونان جهت تشکیل پرونده اخذ شود
4. باید پیش نویسی از اساسنامه شرکت ارائه شود
5. باید یک محل برای دفتر کار خرید یا اجاره شود و همچنین حسابدار استخدام شود
6. لازم است نام شرکت انتخاب شود و به اتاق بازرگانی ارائه شود
7. باید برای پیشرفت قانونی شرکت یک اساسنامه تهیه شود و اسناد مربوطه و امضای آن توسط تمام سرمایه‌گذاران ثبت شود
8. لازم است در اداره مالیاتی ثبت‌نام شود و شماره شناسایی مالی آن دریافت گردد
9. باید در یکی از بانک‌های محلی به نام شرکت یک حساب افتتاح شود
10. انتقال سرمایه به حساب شرکت
11. باید خلاصه‌ای از اساسنامه در روزنامه دولت انتشار شود
12. لازم است در اتاق بازرگانی و صنایع ثبت نام شود
13. باید از سازمان مالیات یک مهر متعلق و به نام شرکت باشد تهیه شود.
14. لازم است در سازمان استخدام نیروی انسانی اطلاع‌رسانی به‏عمل آید و اولین کارمند در مدت ۸ روز استخدام شود.

قوانین ثبت شرکت در یونان

همان‌‌طور که در موارد پیش ذکر شد، کشور یونان از قوانین خاصی برای ثبت و تاسیس شرکت برای اتباع خارجی در این کشور پیروی می‎کند. بنابراین قبل از هرچیزی باید از این قوانین  آگاهی یافت. به ‎همین منظور، لازم است، از وکلای متخصص و ماهر در این زمینه راهنمایی گرفته ‏شود. از سال ۲۰۱۳ به بعد قوانین جدیدی برای سرمایه‌گذاری در یونان وضع شد. از جمله این قوانین، این است که برای گرفتن اقامت خانوادگی در یونان باید حداقل  ۲۵۰ هزار یورو در این امر سرمایه‌گذاری کرد. مبلغ و قوانین می‌تواند براساس نوع شرکت انتخابی متغیر است. افرادی که قصد ثبت شرکت دارند برای جمع ‏آوری اطلاعات در این زمینه می‏توانند از افراد متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرند.
ثبت کمپانی یکی از بهترین روش های مهاجرت به کشور یونان است و ذکر این نکته بسیار مهم است که افراد و سرمایه گذارانی که به قصد ثبت شرکت در یونان به این کشور مهاجرت می کنند می توانند پس از گذشت 5 سال، اقامت دائمی کشور یونان را اخذ کنند. متقاضیان و سرمایه گذارانی که اقدام به تاسیس کمپانی و ثبت شرکت در یونان می کنند باید بدانند که سرمایه گذاری در این کشور تحت حمایت ازسوی اتحادیه اروپا است و اخذ اقامت دائم خانوادگی در این کشور به راحتی امکان‏ پذیر است. کسب پاسپورت و تابعیت در این کشور اروپایی یکی از مزیت‏ های ثبت شرکت در یونان است. همچنین کشور یونان از لحاظ سرمایه‏ گذاری در جهان از رتبه‏ های برتر می‏باشد.
ذکر این نکته مهم است که درصورتی که سهام‎داران جهت تاسیس کمپانی می توانند به آسانی و بدون نیاز به ویزا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شنگن سفر کنند و بدون محدودیت اقدام به فعالیت های اقتصادی کنند. ارتقای امکانات و نیروی کار در کشور یونان باعث شده است تا این کشور بستری مناسب جهت فعالیت‏ های مثل: سرمایه گذاری و ثبت کمپانی به باشد. همچنین کشور یونان شرایط خوبی برای سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری و ایجاد کمپانی فراهم کرده‏ است. جهت تاسیس کمپانی در یونان، متقاضیان می توانند روش ‏های مختلفی انجام دهند. در ادامه انواع کمپانی و فعالیت تجاری در کشور یونان را بررسی می‏کنیم.

قوانین ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

مدارک لازم برای ثبت شرکت در یونان

بعد از این‏که اطلاعات لازم برای ثبت شرکت، گردآوری می‏شود باید مدارک زیر جهت ثبت شرکت در یونان ارائه شود:
1. لازم است اسناد و مدارک مربوط به اطلاع شناسایی افراد ارائه شود.
2. لازم است صورت جلسه سهام‏داران در مقابل مجامع شرکت و هیئت مدیره ارائه شود.
3. باید نامی مناسب برای شرکت در اتاق بازرگانی انتخاب شود.
4. باید یک درخواست برای رجیستری عمومی شرکت ارائه شود.
5. باید پاسپورت سهامداران و مدیرعامل به صورت اسکن شده ارائه شود.
6. باید گواهی تمکن مالی ارائه شود، این گواهی میزان سرمایه فرد سرمایه‏ گذار  را مشخص می‏کند.
7. لازم است کپی آخرین مدرک تحصیلی شرکا ارائه شود.
8. باید هزینه‌های ثبت شرکت و هزینه نشر آگهی تأسیس شرکت در یونان پرداخت شود.
9. باید فرم ‏های مربوط به درخواست ثبت شرکت در یونان ارائه شود.
10. لازم است اساسنامه شرکت خارجی جهت ثبت شعبه شرکت در در مناطق مختلف یونان ارائه شود.
11. لازم است یک وکیل برای ثبت شرکت در یونان با نماینده آن برای امضا در دفاتر اسناد رسمی شرکت اخذ شود.
12. لازم است گذرنامه دارای اعتبار و همچنین ترجمه مدارک هویتی متقاضیان ثبت شرکت در یونان ارائه شود.
13. باید هزینه‏ های ثبت شرکت و هزینه نشر آگهی تاسیس شرکت در یونان پرداخت گردد.
14. باید آدرس و نشانی شرکت وهمچنین نام شعبه شرکت در یونان ثبت شود.
همه این اسناد باید قانونی باشند و دارای تایید کنسولگری و تمبر کنوانسیون لاهه باشد و به ‏صورت رسمی از سوی وزارت امور خارجه یا وکیل در یونان ترجمه شود.
15. باید پاسپورت اعصای شرکت ارائه داده‎شود. همچنین این پاسپورت‏ها باید دارای حداقل 1 سال اعتبار باشند
16. باید مدارک پزشکی، تحصیلی و سوابق کاری اعضا ارائه شود.
17. لازم است 4 قطعه عکس از اعضای سهام شرکت ارائه شود.
18. شرکت باید از توان مالی و کافی جهت ثبت برخوردار باشد.
19. باید نشانی، نام و نوع کمپانی مشخص شود.

دریافت اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

افرادی که قصد دریافت اقامت در یونان را دارند، باید شرایط خواسته شده دریافت اقامت جهت ثبت شرکت را داشته باشند. بعداز ثبت شرکت، بلافاصله نمی‌توان اقامت دائم بدست آورد. لازم است افراد دارای پست مدیریتی درشرکت، داشته ‏باشند. همچنین باید در شرکت، حداقل ۱۰ نفرکارمند استخدام کنند وازاین تعداد ۳۰ درصدشان تابعیت یونان داشته‏باشند. بعد از این موارد باید بعداز ۵ سال، اقدام به دریافت اقامت در یونان کنند و  بالاخره بعد از ۷ سال می‎توانند پاسپورت یونانی خود را اخذ کنند.
اخذ اقامت از طریق برنامه کارآفرینی در یونان و همچنین از طریق ثبت شرکت  برای اخذ  ویا تاسیس استارت‏آپ در یونان دارای اصول و قوانین خاصی است. قانون به تصویب ‏شده در سال 2013 در کشور یونان این واقعیت را می‏رساند که با سرمایه گذاری به مبلغ 250000 یورو در یونان مهاجرین و تبعه خارجی می‏توانند اقامت در یونان را اخذ کنند. چنین سرمایه گذاری می تواند برای ثبت شرکت در یونان، راه اندازی رستوران، خرید ملک مسکونی و تجاری انجام شود. درصورتی که شخص متقاضی اقدام به پرداخت 250.000 یورو کند می‏تواند اقامت خانوادگی در یونان را دریافت کند. همچنین لازم به ذکر است که فرد سرمایه‏ گذار می‏تواند فقط در کارهای مدیریتی فعالیت کند و یا به‏صورت مستقل بیزینس خود را اداره کند و یا املاک مسکونی و یا تجاری خریداری کرند و آن‏را کرایه دهد. همه این کارها باعث می‏شود فرد بعد از 5 سال اقامت دائم اخذ کند و بعد از 7 سال پاسپورت یونان را داشته‏باشد. ذکر این نکته مهم است که تنها ثبت شرکت به همراه انجام تمامی شرایط  ثبت شرکت و ادامه داشتن فعالیت تجاری و سودآور بودن آن منجر به اخذ اقامت خواهد شد.

دریافت اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

کارآفرینی و ثبت شرکت در یونان و استانداردهای سرمایه گذاری در یونان

در تمامی مراحل اقدام به سرمایه گذاری هم با شرایط کارآفرینی و ثبت شرکت و هم با راه‏اندازی استارت آپ در یونان مثل راه اندازی رستوران، توجه به حفظ اصل سرمایه الزامی است. به ‏عبارتی سرمایه گذار باید قبل از هرکاری از جمله سودآور بودن عملکردش، به حفظ سرمایه خود توجه داشته ‏باشد بنابراین باید استانداردهای کارآفرینی و ثبت شرکت در یونان را مطالعه کند. از جمله این استانداردها می توان به میزان کنترل فساد و مصادره اموال در کشور یونان اشاره کرد. مصادره اموال یا خطر سلب مالکیت درواقع از قوانین و اقدامات تبعیض آمیز از سوی دولت دربرابر سرمایه گذار است و باعث می‏شود سهام و ثروت شخص سرمایه‏ گذار ازدست برود. از جمله عواملی که می‏تواند در سلب مالکیت سرمایه‏ گذار نقش داشته ‏باشد عبارت است از: 1. تحریم، 2. تغییر رژیم و یا تغییر قوانین یک کشور و انکار عدالت. در ادامه نمودار مصادره اموال در یونان می‏بینیم همان‏طور که ملاحظه می‏شود این نمودار بیانگر این واقعیت است که در سال های اخیر کشور یونان از لحاظ اقتصادی عملکرد خوبی داشته است. (به‏طوری که عدد 1 کمترین خطروعدد 7 بالاترین میزان خطر درسلب مالکیت از شخص سرمایه‏ گذار را ایجاد می‏کند.)
کنترل فساد در کشور استاندارد دیگریست که باید به آن توجه شود. نرخ کنترل فساد در یونان طی سال های اخیر در بین کشورها دارای رتبه 60 بوده‏ است این رتبه‏بندی در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی به خاطر بحران اقتصادی که پشت سر گذاشته اند خیلی قابل قبول نیست. در نمودار زیر میزان کنترل فساد در یونان نشان داده‏ شده ‏است. (به‏ طوری‏ که نرخ 2.5- ضعیف ترین میزان کنترل فساد ونرخ 2.5 قوی ترین میزان کنترل فساد در یونان را دارد.)

شعبه و نمایندگی یونان

در یونان شرکت های خارجی می‏توانند شرکت های جداگانه از شرکت مادر راه اندازی کنند به‏ طوری که آن شرکت خارجی می‏تواند سهام‏دار یک شرکت یونانی باشد.
در یونان شرکت های خارجی می توانند ادامه دهنده و توسعه دهنده فعالیت شرکت‏ های مادر باشند.
در زمینه ثبت شركت در یونان متخصصان می توانند جزئیات بیشتری از ویژگی ها و مزایای هر یک از این نوع شرکت ها ارائه دهند.
در خصوص ایجاد شعبه در یونان، لازم است شرکت های خارجی حداقل دارای یک مدیر و یک نماینده قانونی جهت انجام هرگونه فعالیت تجاری در این کشور باشند.
شعبه یک شخص حقوقی از آن شرکت مادراست و از آن متمایزنیست، درغیر این‏صورت آن شعبه شخصیت حقوقی ندارد، اما می‏توان آن را به عنوان یک مقر دائم در یونان در نظر گرفت، یعنی این مکان مانند هر نهاد دیگری باید به دولت یونان مالیات پرداخت کند.
متقاضیان لازم است اطمینان حاصل کنند که فعالیت تجاری در این کشور توسعه یافته است.

مالیات در یونان

24٪ از سهم درآمدها را نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده در یونان  به خود اخصاص می‏دهد، درصورتی که نرخ های کاهش یافته 13٪ و 6٪ به دسته های خاصی از محصولات تعلق می‏گیرد.
24 درصد از درآمد فعالیت‏ های شرکت باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت شود.
10 درصد از سود سهام چه برای شرکت های یونانی و چه برای شرکت های خارجی، به عنوان مالیات پرداخت می‏شود، اما براساس برخی از قوانین مالیاتی، مالیات تکلیفی برای آن‎ها اعمال نمی شود.
SAVIS  می‏تواند شرکت های یونانی آماده و ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده را برای متقاضیان فراهم آورد.

مالیات در یونان

ثبت شرکت در یونان موسسه ثبتی و حقوقی شریف، مشاوره رایگان: 02188557402

محیط تجاری ثبت شركت در یونان چه ویژگی هایی دارد؟

یونان از جمله کشورهایی در جهان است که دارای صنعت گردشگری قابل توجهی دارد.
از نظر بازار کلی تجارت، یونان دارای اقتصاد متنوعی است و همچنین  شرکت خارجی زیادی در این کشور مشغول به فعالیت هستند.
داده های سازمان آمار یونان به شرح زیر است:
1. در مجموع 2618 شرکت خارجی وابسته در یونان در سطح سال 2017، مشغول به فعالیت شده ‏اند.
2. مجموع گردش مالی در یک سال حدود 37.6 میلیارد یورو را به خود اختصاص می‏دهد.
3. مشاغل ثبت شده در قبرس بیشترین سهم شرکت های خارجی یعنی در حدود (38.7٪) به خود اختصاص داده‏ است.
4. دربریتانیا حدود 7.6% از کسب و کارها به‏صورت مستقر تشکیل شده‏اند، در حالی که آلمان و ایالات متحده همین سهم را در حدود 6.2% به خود اختصاص داده ‎اند.
5. یکی دیگر از کشورهای شریک دراین‏راستا کشور هلند است که حدود 6.1 درصد از کل مشاغل خارجی را به خود اختصاص داده است.
6. در سال 2017 (داده هایی که برای برای سه ماهه چهارم سال اندازه گیری شده‏ اند)، جمعیت نیروی کار در یونان به‏ طوری بوده که بیش از 3.7 میلیون نفر شاغل بوده است.
7. در این بین، سهم کارمندان استخدام شده در مشاغل داخلی و خارجی حدود 51.9 درصد، است درحالی که حدود 17.9 درصد را افرادی تشکیل داده که خوداشتغال هستند یعنی هیچ کارمندی به جز خودشان نداشتند.
8. اما در یونان، جمعیت افراد خوداشتغالی که کارمندان خود را داشته باشند، در حدود 6٪ است.
9. برای ایجاد کسب و کار و فعالیت تجاری در یونان لازم است آینده‏ نگری بیشتری در خصوص کسب و ارائه برخی مجوزهای خاص اعمال کرد.
10. همان‏طور که در مباحث پیش ذکر شد افتتاح یک حساب بانکی شرکتی از الزامات قانونی برای توسعه یک فعالیت تجاری در یونان است.
11. افتتاح حساب شرکتی در تمام حوزه های قضایی در سراسر جهان الزامی است، از جمله برای حوزه‏های قضایی در خارج از کشور، که در این‏جا لازم است سرمایه گذاران یک حساب بانکی برون مرزی برای شرکت اختصاص دهند.
12. در هر حوزه ‏ای که سرمایه‏ گذار اقدام به سرمایه گذاری می‏کند در آن سرمایه گذاری کنند، اعمال جنبه های دیگر تجاری قانونی است.

مدارک مربوط به مؤسسین ثبت شرکت در یونان که اشخاص حقیقی هستند

لازم است شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا گذرنامه داشته ‏باشند و همچنین، در صورت اقامت در داخل کشور اجازه اقامت دریافت کنند.
در یونان نماینده رسمی موسس می‌تواند نسخه‌های تایید شده اسناد را به‏ صورت یک‌جا ارائه کند.
باید مدارک شهروندان کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا که به عنوان شرکای رسمی در شرکت رسمی و قانونی فعالیت می‏کنند یا به عنوان مدیر در یک شرکت با مسئولیت محدود یا به عنوان نماینده قانونی در یک شرکت به منصب می‏رسند. شرکت سهامی عام (SA).ارائه شود.
لازم است برای اخذ شماره شناسایی مالیاتی (TIN) توسط موسسین، دو فرم شامل:  فرم M1 (“فرمی که در آن شماره شناسایی مالیاتی/تغییر مشخصات شخصی درخواست شده) یا فرم M7 (“فرم اعلام روابط مالیات دهندگان”)، در صورت نیاز یکی از این دو را ارائه دهند.

مدارک مربوط به مؤسسینی که اشخاص حقوقی خارجی هستند

باید اساسنامه‌ای که بر اساس ماده 4 کنوانسیون لاهه مورخ 5 اکتبر 1961، به صورت رسمی ترجمه شده یا توسط کنسولگری تأیید شده است، در صورتی که کشور مبدأ این کنوانسیون را امضا نکرده باشد ارائه شود.
صدور گواهینامه تأیید وجود شرکت توسط مقام صلاحیت‏دار کشور محل اقامت شخص متقاضی.
کپی از سند یا مجوزی که نماینده قانونی در یونان را تعیین می کند.
لازم است شخص بدهکار فرم M1 (“فرمی که در آن شماره شناسایی مالیاتی/تغییر مشخصات شخصی درخواست شده)  و فرم M7 (“فرم اعلام روابط مالیات دهندگان”) را برای دریافت شماره TIN  تکمیل کند.

مدارک مورد نیاز برای ادغام AE ثبت شرکت در یونان به شرح زیر است

مدارک مربوط به مؤسسینی که اشخاص حقیقی هستند:
لازم است شهروندان کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا در صورت اقامت در داخل کشور گذرنامه داشته‏ باشند و جهت تایید نماینده موسس شرکت در داخل کشور نیز می‌توانند نسخه‌هایی از این اسناد که تایید شده‏اند به‏صورت یک‌جا ارائه کنند.
باید شهروندان کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا که به عنوان شرکای رسمی در شرکت رسمی و قانونی فعالیت می‏کنند یا به عنوان مدیر در یک شرکت با مسئولیت محدود یا به عنوان نماینده قانونی در یک شرکت به منصب می‏رسند. (شرکت سهامی عام ((SA).ازدولت اجازه دریافت کنند.
لازم است برای اخذ شماره شناسایی مالیاتی (TIN) توسط موسسین، فرم M3 (“فرم اظهار شروع/تغییر کسب و کار شخص غیر حقیقی”) و فرم M7 (“فرم اعلام روابط مالیات دهندگان”) ارائه دهند.مدارک مربوط به مؤسسینی که اشخاص حقوقی خارجی هستند به شرح زیر است:
باید اساسنامه‌ای که بر اساس ماده 4 کنوانسیون لاهه مورخ 5 اکتبر 1961، به صورت رسمی ترجمه شده یا توسط کنسولگری تأیید شده است، در صورتی که کشور مبدأ این کنوانسیون را امضا نکرده باشد ارائه شود.
صدور گواهینامه تأیید وجود شرکت توسط مقام صلاحیت‏دار کشور محل اقامت شخص متقاضی.
کپی از سند یا مجوزی که نماینده قانونی در یونان را تعیین می کند.
برای دریافت TIN لازم است شخص بدهکار فرم M3 (“اظهار شروع/تغییر کسب و کار شخص غیر حقیقی”) و فرم M7 (“اعلام روابط مالیات دهندگان”) را تکمیل کند.

انواع شراکت

شراکت عمومی (O.E.)

شراکت عمومی از دو شریک  ایجاد می‏شود که  این‏هامسئولیت نامحدود دارند. بستن قرارداد بین شرکاء باعث می‏شود که آن‏ها در تعیین روابط خود حدومرز خاصی داشته باشند. برای مثال شرکاء می‏توانند باهم به توافق برسند که چه کسی  مدیریت شرکت را بر عهده بگیرد و برای سود و زیان شرکت نیز با هم شریک می‏شوند.
همچنین اگر قراردادی بسته نشود، تمام شرکاء می‏توانند در امور شرکت دخالت کنند. همچنین  سود و زیان شرکت میان شرکاء برابر است.
همچنین قوانینی برقرار است که نمی‏توان  آن‏ها را نادیده گرفت، مانند: مسئولیت مشترک و چندگانه و نامحدود شرکاء، اختیارات شرکاء در پیوند دادن شراکت به مقررات، وظیفه‏ی امانتی شرکاء و قدرت آن‏ها در همکاری با یکدیگر.
 ایجاد شراکت به حداقل سرمایه نیازی ندارد. لازم نیست  بستن قرارداد شراکت در قالب یک سند عمومی ایجاد شود. اما باید برای انتشار و ورود به مرحله‏ی ثبت شرکت یک کپی از قرارداد به دادگاه مربوطه ارائه شود.
اتاق بازرگانی و صنعت یونان حق استفاده از نام شراکت را تعیین می‏کند و باید یک کپی از قرارداد به مسئول اداره مالیات ارائه شده و همچنین 1 درصد از سرمایه به عنوان مالیات پرداخت شود.

مشارکت مختلط (E.E.)

مشارکت مختلط  از یک یا دو شریک با مسئولیت نامحدود (شرکای عمومی) و یک یا دو شریک با مسئولیت محدود به مبلغ سهام (شرکای محدود) ایجاد می‏شود. شرکای عمومی مسئول امور مدیریتی در شرکت هستند اما شرکای محدود اجازه دخالت در امور مدیریتی ندارند و معمولاً فقط به‏ عنوان سرمایه ‏گذاران فعالیت تجاری شناخته می‎شوند.
اگر یک شریک محدود در امور مدیریتی شرکت دخالت داشته باشد یا نام شریک در نام مشارکت محدود عنوان شود؛ به‏ صورت مشترک و نامحدود در بدهی‏ های شرکت مسئول است.
قرارداد مشارکت در حالت قالب خصوصی یا دفتر اسناد رسمی منعقد می‏شود و همچنین روش مشارکت عمومی در مشارکت محدود نیز قابلیت اجرا دارد.

مشارکت غیرفعال (Silent Partnership)

مشارکت غیرفعال در قالب یک قرارداد غیررسمی بین دو شخص ایجاد می‏شود، به‏ صورتی‏که  یکی از این دو شریک، غیرفعال است و امور مربوط به معاملات تجاری را انجام می‏دهد (شراکت غیرفعال) و شریک دیگر مسئول هویت تجاری شرکت می‏شود.
شرکای غیرفعال به اندازه سهامشان مسئولیت دارند اما شرکای فعال دارای مسئولیت نامحدود دارند.

سرمایه‏‌گذاری مشترک (Joint Ventures)

سرمایه‏ گذاری‏ های مشترک آن دسته از مشارکت ‎ها هستند که بین اشخاص حقوقی و حقیقی برای انجام معامله خاص و برای سود برابر میان آن‏ها ایجاد می‏شود. بااین وجود ایجاد همکاری برای سرمایه‏ گذاری مشترک مستمر نخواهد بود. اما در عمل قوانین حقوقی کنترل کننده شرکت مدنی یا شرکت عمومی در سرمایه ‏گذاری مشترک بکار می‏رود.

تاجران مستقل

تجار مستقل بافرادی هستند که خود مالک کسب و کار خود هستند و همچنین همه سود و زیان شرکت نیز با خودشان است.

دفاتر شعبه و شرکت‏‌های خارجی

دفاتر شعبه
یک شعبه با صدور گواهی تائید رئیس موردنظر در منطقه مورد نظر ایجاد می‏شود.
برای ایجاد و تأسیس شعبه مدارک و موارد زیر مورد نیاز است:
1. ارائه مدارک مربوط به اساسنامه شرکت مادر
2. ارائه گزارشی از جلسه هیئت مدیره شرکت مادر که بنابر آن به یکی از اعضای آن اجازه  وکالت و نمایندگی تام در امور شرکت داده‏می‏شود.
3. دادن اختیار تام به وکیل شرکت در هنگام مراجعه به دفتر کنسولگری یا یک دفتر اسناد رسمی برای ثبت شعبه شرکت خارجی و انجام امور مربوط به آن
4. ارائه یک گواهی مبنی براینکه آیا شرکت مادر جایگاه خوبی دارد این اقدام توسط اتاق بازرگانی انجام می‎شود
5. ارائه  یک گواهی مبنی براینکه سرمایه شرکت مادر چقدر است. (الزامات مورد نیاز برای شرکت‎های یونانی اعمال می‏شود و درنتیجه به‏عنوان مثال حداقل 60000 یورو برای شعبه یک شرکت خارجی سهامی با مسئولیت محدود و حداقل 18000 یورو برای شعبه یک شرکت خارجی با مسئولیت محدود لازم است)
6. باید به‎طور رسمی نمایندگی، وکالت و مسئول انجام امور مربوط به ثبت شعبه در یونان اعلام شود
و به طور رسمی به زبان یونانی ترجمه شود و مطابق با کنوانسیون لاهه ارائه شود.
شرکت ‏های خارجی
لازم است شرکت‎ های خارجی یک شرکت تابعه به‏صورت شرکت سهامی با مسئولیت محدود تشکیل دهند. اسناد و مدارک لازم برای تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود عبارتند از:
1. ارائه مدرکی مبنی بر تصمیم هیئت مدیره شرکت خارجی برای ایجاد یک شرکت در یونان
2.  ارائه اسناد و مدارک مربوط به اساسنامه شرکت خارجی
3. ارائه یک گواهی از این‏که شرکت خارجی از جایگاه خوبی برخوردار است یا نه
4. ارائه یک گواهی قانونی برای تعیین یک وکیل یا یکی از مأمورین شرکت برای انجام امور مربوطه و امضای اساسنامه شرکت
5. ارائه گواهی اسامی افرادی که نمایندگی شرکت را برعهده دارند
لازم است این مدارک به زبان یونانی ترجمه شده و مطابق با دستورات کنوانسیون لاهه ارائه شوند.
راه ‏اندازی کسب و کار
تأسیس شعبه‏ ای از یک شرکت خارجی در یونان
راه ‏اندازی و تأسیس یک شرکت یونانی
ایجاد یک شرکت SA در برابر شرکت با مسئولیت محدود
تاسیس شعبه‏ ای از یک شرکت خارجی در یونان
برای تأسیس شعبه‏ های شرکت ‏های خارجی در یونان باید با قوانینی که در زیر آمده انجام شود:
1. ماده ۵۰ قانون ۲۱۹۰/۲۰
2. ماده ۵۷-۵۸ قانون ۳۱۹۰/۵۵
3. حکم ریاست جمهوری ۳۶۰/۹۳
با قوانین ذکر شده در زیر، همه شرکت‏های خارجی که می‏توانند در یونان اقدام به ایجاد شعبه  کنند که شامل موارد زیر هستند:
4. شرکت‏ های S.A.: شرکت‏های سهامی با مسئولیت محدود و با حدود 60000 یورو سرمایه یا بیشتر
5. شرکت‏های با مسئولیت محدود با حداقل  18000 یوروسرمایه
همچنین موارد الزامی که در این دو شرکت باید رعایت شوند عبارتند از:
6. ارائه قطعنامه شرکت برای ایجاد یک شعبه در یونان
7. ارائه اساسنامه شرکت خارجی که دال بر تفاهم‏نامه و اصلاحات مربوط به آن می‏باشد
8. ارائه گواهی مراجع لازم (مثلاً خانه شرکت‏ها) کشوری که شرکت در آن حداقل 60000 یورو یا 18000 یورو با توجه به نوع شرکت در آن‎جا سرمایه‏گذاری کرده است
9. ارائه گواهی مراجع زیربط در  کشوری که در تاسیس شرکت فعالیت دارد و دارای سندی معتبر است
10. به‏ کار گرفتن یک وکیل یا نماینده‏ای در دفتر اسناد رسمی
11. ارائه یک گواهی مبنی‎بر تایید رسمی هویت امضا کنندگان قانونی شرکت
12. ارائه هزینه مربوط به انتشار در روزنامه رسمی
13. ثبت آدرس و نشانی ثبت شده در شعبه در یونان
14. اگر شعبه ایجاد شده نامی غیر از نام شرکت باشد باید نام آن ثبت شود
15. ارائه گواهی مبنی‏بر صلاحیت شرکت
تمام باید قانونب باشند و دارای مهر و تمبر کنوانسیون لاهه باشد و همچنین به‎طور قانونی توسط وزارت امور خارجه یا توسط یک وکیل در یونان ترجمه شود.
تأسیس یک شرکت در یونان
ثبت شرکت در یونان براساس قوانین نظام فرانسوی است.
انواع شرکت‏های اصلی در قوانین یونان با معادل ‏های فرانسوی آن عبارتند از:
1. شرکت با مسئولیت محدود S.A.R.L. (Société à Responsabilité Limité)
2. شراکت (Société en Nom Collectif)
3. مشارکت محدود (Société en Commandite)
4. شرکت عمومی با مسئولیت محدود (Société Anonyme)
در فهرست زیر انواع معادل‏های یونانی ذکر شده عبارتند از:
شرکت با مسئولیت محدود E.P.E. (Etairia Periorismenis Efthinis)
این شرکت‏ها یکی از انواع شرکت‏های تجاری هستند که براساس قانون L.3190 / 55 تأسیس شده ‏اند. برای تاسیس آن‏ها حداقل 18000 یورو سرمایه لازم است. این سرمایه به‏شکل صورت سهام تقسیم نمی‏شوند.

شرکت S.A.

S.A.  مخفف عبارت یونانی «Anonimi Etairia» است که به معادل فرانسوی آن « Société Anonyme» شباهت دارد. این نوع شرکت تحت نظام تجاری فرانسوی در قرن ۱۹م. برداشته شده است. این شرکت از قانون ۲۱۹۰/۲۰ ایجاد شده‏است، این قانون چندین بار تغییر کرده است.
معادل این شرکت در نظام قوانین یونان شرکت سهامی با مسئولیت محدود است «S.A.» یا همان «A.E.» که یک شرکت تجاری قانونی است. حداقل سرمایه برای تأسیس این شرکت در حدود 60000 یورو است. وزارت بازرگانی مرجع و مسئول این دسته از شرکت‏ها است.  
از مزایای این نوع از شرکت‏ها می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. دارای مسئولیت محدود می‎باشد
2. در آن سهام آزادانه منتقل می‏شود
3. ممکن است اشخاص متفاوتی برای مدیریت سهام به منصب برسند
4. همچنین این نوع از شرکت‏ها دارای مزایای مالیاتی می‏باشند

سخن پایانی

در این مقاله با ثبت شرکت در یونان آشنا شدیم و متوجه شدیم که شرایط ثبت شرکت در یونان چیست و همچنین با مزایا و معایب آن آشنا شدیم به‏ طور کلی از این مقاله مواردی چون: روش ‏های ثبت شرکت در یونان، مقایسه انواع شرکت‏ های تجاری در یونان، مزایا و معایب ثبت شرکت در یونان، شرایط ثبت شرکت در یونان، حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در یونان، هزینه لازم برای ثبت شرکت در یونان، مراحل ثبت شرکت در یونان، قوانین ثبت شرکت در یونان، مدارک مربوط به ثبت شرکت در یونان، دریافت اقامت یونان از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی و ثبت شرکت و سرمایه ‏گذاری در یونان، شعبه و نمایندگی یونان، مالیات، محیط تجاری ثبت شرکت در یونان چه ویژگی‏هایی دارد، مدارک مربوط به موسسین حقیقی و انواع شرکت فرا گرفتیم. در این راستا متقاضیانی که ه اصلاعات و راهنمایی‏های بیشتری نیاز دارند بهتر است از مشاوران باتجربه و متخصص موسسه ثبتی حقوقی شریف کمک بگیرند. این موسسه دارای سابقه طولانی در خدمات‏ رسانی به این دسته از افراد می‏باشد. شماره تلفن موسسه شریف02188557402‏ است همچنین جهت مراجعه حضوری و گرفتن راهنمایی‏های بیشتر به‏صورت حضوری می‏توان به آدرس خیابان ولیعصر، پایین‏تر از بهشتی، بین دل‎آرا و دل‎آویز، پلاک 2073، واحد جنوبی مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *