ثبت شرکت چگونه است ؟

ثبت شرکت چگونه است ؟
 • ۲۲ بهمن, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

ثبت شرکت یکی از مهمترین اقداماتی است که می تواند کسب و کار شما را کاملا رسمی و قانونی کند و همچنین در گسترش کسب و کار نیز تاثیرگذار است، از این رو امروزه افراد زیادی در زمینه های متفاوتی به سمت ثبت شرکت آمده و با انتخاب نوع شرکت اقدام به راه اندازی و ثبت شرکت نموده اند.

ثبت شرکت چگونه است ؟

امــا آنچه بسیار مهم است دانستن اصول و قواعد ثبت شرکت است، زیرا اگر با استانداردهای لازم به ثبت شرکت اقدام نکنیم در ادامه فعالیت های شرکت با مشکل مواجه می شویم؛ بنابراین در ادامه این مقاله به بررسی صفر تا صد ثبت شرکت می پردازیم تا تمامی نکات و موارد لازم را بررسی کنیم و هیچ ناگفته ای را به جا نگذاریم؛ همراه ما باشید…

چرا باید اقدام به ثبت شرکت کنیم؟ چه مراحلی را باید طی کنیم و چه شرایطی برای ثبت شرکت مورد نیاز است؟ در این محتوا به پاسخ تمامی سوالات خود از جمله راهنمای ثبت شرکت و انواع ثبت شرکت خواهید رسید. این روزها مردم به شرکت های ثبت شده و دارای مجوز اعتماد بیشتری میکنند و در نتیجه باعث افزایش اعتماد شما بین مخاطبین و مشتریان کسب و کار خود خواهید شد این از اولین مزایایی است که تاسیس شرکت برای شما به همراه خواهد داشت. نحوه ثبت شرکت را راهنمایی خواهیم کرد.

 

اگر شما از ترس مالیات و بیمه اقدام به ثبت شرکت نمی کنید باید به شما بگوییم که سخت در اشتباهید، شما تنها سالانه باید بخشی بسیار کمی از سود خود را مالیات دهید که در برابر سودی که بدست می آورید ناچیز است. شما میتوانید شرکت خود را ثبت کنید ولی کسی را بیمه نکنید

برای ثبت شرکت چه باید کرد ؟

1- عموم شرکت ها در ایران شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می باشد.برای ثبت هر یک از آن ها توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است :

 

شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود ، حداقل شرکا 2 نفر ، حداقل سرمایه 100.000 تومان و حداقل هیات مدیره یا مدیران 2 نفر یا بیشتر است. میزان مسئولیت هر یک از شرکا ، «به میزان سهم الشرکه هر شریک» است.

ارائه گواهی پرداخت 100% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آن جا باز شده است در هنگام ثبت الزامی است.

 

 

شرکت سهامی خاص :

در شرکت سهامی خاص، حداقل شرکا 3 نفر ، حداقل سرمایه 100.000 تومان و حداقل هیات مدیره یا مدیران 3 نفر است. میزان مسئولیت هر یک از انواع شرکت های تجاری ، «به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک» است.

ارائه گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آن جا باز شده است در هنگام ثبت الزامی است.

تذکر : در صورتی که مقداری از سرمایه ی شرکت آورده ی غیر نقدی باشد (اموال منقول و غیر منقول) ارائه ی نامه کارشناس رسمی دادگستری الزامی است و در صورتیکه اموال غیر منقول جزء سرمایه شرکت قرار داده شود ارائه ی اصل سند مالکیت ضروری است.

2-  در اداره ثبت شرکت ها ، فرم نمونه ی اسناد ثبت شرکت ، موجود است . می توان این فرم های نمونه را از اداره مذکور تهیه و تکمیل کرد. ذیل تمام اوراق می بایست توسط همه شرکا ( موسسین ) امضا شود.

از جمله این فرم ها اظهارنامه ثبت شرکت است که از اوراق بهادار بوده و باید از اداره مذکور تهیه گردد. برای دریافت اظهارنامه مزبور باید تقاضانامه ای دایر بر قصد تاسیس شرکت تنظیم شود و به امضا برسد. همزمان فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسس عادی و صورتجلسه هیات مدیره هم آماده شده وجود دارد که می بایست اخذ و امضا شود.

 

این نوع شرکت‌ها (شرکت‌های تجاری)، دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که عبارت‌اند از:

 

 • شرکت‌های سهامی خاص
 • شرکت‌های سهامی عام
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف
 • شرکت دانش بنیان

 

 

چگونه یک نام برای شرکت خود انتخاب کنیم؟

برای انتخاب نام شرکت برخی محدودیت هایی وجود دارد که برای جلوگیری از تکراری بودن نام و همچنین تایید آن در مراحل ثبت شرکت لازم است به موارد زیر دقت کنید:

 

نام انتخابی شما خاص باشد، به گونه ای که منحصرا شرکت شما با آن نام شناخته شود.

بهتر است نام شرکت سه سیلابی باشد.

نام انتخابی حتما ریشه فارسی داشته باشد.

حتما توجه کنید نام انتخابی شما پیش از این ثبت نشده باشد، زیرا در صورت تکراری بودن هنگام ثبت شرکت رد می شود.

هنگام ثبت شرکت 5 نام مختلف طبق اولویت ارائه می شود که در ادامه یکی از نام ها توسط کارشناسان ثبت انتخاب و تایید می شود.

از اسامی سازمانی که متعلق به برخی سازمان ها است استفاده نشود.

سخن پایانی

 

اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران می باشیم، حتماً باید فعالیتمان را در قالب یک شرکت به ثبت برسانیم تا در آینده با مشکلات حقوقی مواجه نشویم.

علاوه بر این، تمامی مراحل و شرایط ثبت شرکت را به همراه مدارک مورد نیاز آن را آموختیم. حالا می توانیم با اطمینان به ثبت شرکت خود بپردازیم و ظرف مدت حداکثر 10 روز کاری شاهد داشتن شرکت ثبت شده خود باشیم.

در صورتی که تصمیم به ثبت شرکت خود با موسسه ما گرفته اید، با افتخار اعلام می کنیم که با ارائه مشاوره رایگان در این زمینه، شما را در هر مرحله از فرآیند راهنمایی کرده و ثبت شرکت شما را از صفر تا صد برای شما انجام خواهیم داد. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *