مدت زمان ثبت برند دقیقاً چقدر است ؟

مدت زمان ثبت برند دقیقاً چقدر است ؟

اگر تولیدکننده محصول هستید و یا ارائه دهنده خدمات، بی شک تا کنون به فکر ثبت برند خود افتاده اید، یکی از سوالاتی که در این موقع پیش می آید مدت زمان ثبت برند می باشد، یعنی چقدر طول می کشد تا درخواست من برای ثبت برند به بار نشسته و برند من ثبت شود.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی این فرآیند بپردازیم و سوالات شما در زمینه مدت زمان ثبت برند را پاسخ دهیم

گام نخست برای ثبت قانونی علائم تجاری، استعلام نام برند است. از این طریق، افراد می‌توانند اطمینان پیدا کنند که برندی مشابه آنها پیش‌تر به ثبت نرسیده است. این اقدام همچنین باعث می‌شود که روند ثبت لوگو زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی تکراری باشد، مرکز مالکیت معنوی درخواست متقاضی را بازگشت خواهد زد. از زمانی که اظهارنامه به این مرکز ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۵ روز کاری برای صدور آگهی تقاضا زمان لازم است. سپس آگهی اول در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و از عموم تقاضا می‌شود که در مهلتی یک‌ماهه اگر با نام و نشان مورد نظر ارتباط یا تعارضی دارند، آن را اعلام نمایند. پس از این بازه زمانی، حدود چهار هفته دیگر زمان می‌برد تا گواهی ثبت برند صادر شود و با آگهی دوم در روزنامه رسمی این پروسه به پایان برسد.

 

مدت زمان ثبت برند و لوگو با توجه به فارسی یا لاتین بودن و همچنین طبقات آن طبقه بندی می شود و بین کارشناسان اداره مالکیت معنوی توزیع می شود. روند کلی و جزئی ثبت یک برند و لوگو به شرح زیر می باشد:

ثبت نام سامانه در صورتی که اولین مرتبه برای ثبت برند و لوگو متقاضی باشد که زمان آن با توجه به همکاری متقاضی از ۱ روز تا زمان تحویل اوراق به موسسه به طول می کشد.

تکمیل مدارک اعلام شده که هم در این مقاله و هم در جلسه قرارداد به متقاضی اعلام می شود که با توجه به همت تکمیل متقاضی تعیین می گردد

ثبت اظهارنامه بعد از تکمیل مدارک که ظرف مدت ۲ روز کاری توسط موسسه ثبتی ذهن ناب انجام می گردد.

بعد از ثبت اظهارنامه و تحویل شماره اظهارنامه پرونده در ابتدا به کارشناس طبقه بندی ارجاع می خورد که زمانی بین ۱۰ تا ۷۰ روز با توجه به طبقات و لاتین یا فارسی بودن اظهارنامه به طول می انجامد و بعد از بررسی کارشناس طبقه بندی پرونده ارجاع آن به کارشناس پرونده انجام میگردد.

بعد از بررسی کارشناس طبقه بندی پرونده به کارشناس پرونده ارجاع می خورد و زمانی بین ۱۰ تا ۳۰ روز با توجه به طبقات و فارسی و لاتین بودن اظهارنامه به طول می انجامد و کارشناس پرونده در این مرحله می تواند نظر خود را اعلام کند و اظهارنامه را مورد تائید یا نقص یا رد مشروط یا رد اظهارنامه قرار دهد. درصورتی که اظهارنامه تائید شود به مرحله کارشناس مسئول پرونده یا رئیس اداره ارجاع می خورد و در باقی موارد می بایست اصلاحات انجام شود و در صورت رد اظهارنامه می بایست اظهارنامه جدیدی به ثبت رساند و یا نسبت به رد اظهارنامه درخواست بررسی دهد.

بعد از بررسی کارشناس پرونده به کارشناس مسئول یا رئیس اداره ارجاع می خورد و زمانی بین ۱۰ تا ۲۰ روز با توجه به طبقات و فارسی و لاتین بودن اظهارنامه به طول می انجامد و کارشناس مسئول نظر نهائی را اعلام می کند. در صورتی که کارشناس مسئول یا رئیس اداره اظهارنامه را تائید کند پرونده به روزنامه رسمی جهت چاپ و نشر آگهی ارجاع می خورد.

پرداخت روزنامه رسمی نوبت اول و زمان تنفس ۳۰ روزه جهت اعلام شکایت افراد ثالث.

بعد از زمان تنفس روزنامه رسمی نوبت اول, پرداخت حق الثبت اظهارنامه زمانی می باشد که زمانی در حدود ۵ تا ۱۰ روز کاری می باشد.

اعلام وکالت وکیل انتخاب شده توسط متقاضی که زمانی در حدود ۵ تا ۱۰ روز کاری می باشد.

بعد از پرداخت حق الثبت سامانه اجازه پرداخت روزنامه رسمی نوبت دوم زمانی را صادر میکند که زمانی در حدود ۱۵ تا ۲۰ روز کاری می باشد.

بعد از پرداخت ها تکمیل مدارک جهت تحویل تصدیق برند و لوگو توسط موسسه ثبتی انجام می گیرد و بعد از مدت حداکثر ۷ روز کاری تصدیق تقدیم متقاضی می گردد

 

در نهایت سوالات پر تکرار میتواند این موارد باشد:

 

  • ثبت برند چقدر طول می‌کشد؟

 

  • ثبت قانونی علائم تجاری در ایران حدود سه ماه طول می‌کشد و پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن روند قانونی آن و کاهش مدت زمان ثبت برند ندارد.

 

  • مدت زمان لازم برای ثبت برند چقدر است؟

 

  • از زمان ارسال اظهارنامه به مرکز مالکیت معنوی کشور تا زمان دریافت گواهی ثبت برند نهایتاً سه ماه طول می‌کشد.

 

  • مدت زمان اعتبار برندهای ثبت‌شده چقدر است؟

 

  • اعتبار برندهایی که به صورت قانونی در داخل کشور به ثبت رسیده‌اند ۱۰ سال است و پیش از اتمام مدت زمان اعتبارشان باید برای تمدید آنها اقدام نمود.

 

 

در پایان پیشنهاد می‌شود که درخواست کنندگان قبل از اقدام هرگونه برند سازی با کارشناسان مرتبط ما در این حوزه با سوابق قابل توجه در زمینه مشاوره برندسازی، ثبت شرکت و اخذ رتبه موسسه ثبتی و حقوقی شریف ارتباط حاصل کرده و اطلاعات جامع و کاملی را جهت تنظیم اظهارنامه، علامت تجاری ، ثبت شرکت، چگونگی برندینگ، تکمیل فرم ثبت ، فرایند ثبت نام، انواع برند سازی و سایر موارد به دست آورند. کارشناسان با تجربه در ثبت شرکت  و اخذ رتبه موسسه ثبتی و حقوقی شریف با سابقه‌ای درخشان و طولانی مدت، آماده ارائه هرگونه خدمات نظیر مشاوره رایگان و همینطور پاسخگویی سریع به متقاضیان عزیز در سراسر ایران هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تاسیس برند با همکاران ما در ارتباط باشید و بصورت رایگان مشاوره بگیرید. برندینگ و لوگو لازمه شروع هر شرکت و استارتاپ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *