مراحل ثبت برند رستوران

مراحل ثبت برند رستوران
 • ۱ اسفند, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

ثبت برند رستوران جزو آن دسته مواردی است که در صورت فعالیت در این حوزه باید به صورت تخصصی آن را پیگیری کنید. این روزها اکثر خانواده ها رو به خرید فست فود و غذاهای خانگی از بیرون کرده اند که خود باعث شده افزایش روزافزون رستوران ها با انواع غذاهای ایرانی و اینترنشنال را شاهد باشیم. بهتر است این موضوع را بدانید در مواردی ثبت برند و علامت تجاری می تواند مزایایی نیز برای دارنده آن به همراه بیاورد که در متن زیر ما برای اطلاع فعالان در این حوزه اطلاعاتی از مدارک گرفته تا نحوه ثبت برند رستوران شما را ارائه می کنیم.

مراحل ثبت برند رستوران

تاسیس رستوران، یکی از تجارت‌های مورد علاقه قشر قابل توجهی از مردم در سراسر جهان به حساب می‌آید. با این حال بعضی افراد ترجیح می‌دهند علاوه بر تاسیس رستوران، برند خاص رستوران خود را ثبت کنند تا بتوانند فعالیتی رسمی‌تر و گسترده‌تر داشته باشند. ثبت برند رستوران به این‌ کسب‌وکارها کمک می‌کند تا برای فعالیت زنجیره‌ای نیز آمادگی داشته باشند.

 

در این مطلب به مزایا، نکات مهم، مراحل، شرایط و مجوزهای لازم برای ثبت برند رستوران در ایران می‌پردازیم.

 

ضرورت ثبت برند رستوران، فست‌فود و کترینگ

تصور کنید که شما یک رستوران یا فست‌فودی را راه‌اندازی می‌کنید. ابتدا یک نام و یا حتی یک لوگو برای آن انتخاب می‌کنید و سال‌ها تلاش می‌کنید که نام رستوران و حتی لوگوی آن به عنوان یک رستوران لوکس، دنج، خوش-قیمت و یا حتی شلوغ و پرمشتری بر سر زبان‌ها بیفتد. به این پروسه برندینگ گفته ‌می‌شود. ولی شما یک نکته مهم را فراموش کرده‌اید. از دید قانون برند شما وجود خارجی ندارد! شما نیاز دارید تا نام و حتی لوگوی رستوران و یا فست‌فود خود را نزد مراجع قانونی ثبت کنید. چرا؟ چون اگر اقدام به ثبت آن نکنید هر شخص دیگری می‌تواند از نام و حتی لوگوی رستوران، فست‌فود و یا کترینگ شما به طور عمدی و یا حتی غیرعمدی سوءاستفاده کند و حاصل سال‌ها تلاش و هزینه‌ی شما را برای برندینگ به باد دهد.

برند را می توانید یک دارایی معنوی ارزشمند در نظر بگیرید. در ذهن شما کدام رستوران و نامش ماندگار شده است؟ قطعا این رستوران برندش را ثبت کرده و تبلیغات مختلفی انجام داده است. در غیر این صورت حتی با خوردن خوشمزه ترین غذا هم پس از مدتی نام رستوران از خاطرتان پاک خواهد شد.

داشتن برند در زمینه رستوران باعث می شود در ذهن مخاطبان تان بمانید و رشد بیشتری را در کسب و کارتان تجربه نمایید. با این کار خدمات تان به شکلی متمایز معرفی شده و می توانید نام و نشان تجاری مخصوص به خود را داشته باشید.

موضوع مهم دیگری که خوب است بدانید این است که داشتن برند راهی قانونی برای دفاع از حق و حقوق شماست.

ثبت برند رستوران و یا هر نوع بیزینس دیگر در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک نوع سرمایه گذاری غیر مستقیم جهت شناساندن کیفیت و ویژگی‌های کسب و کار شما در بازار رقابتی خواهد بود.

 

امروزه اغلب رستوران‌های معروف جهان مانند مک دونالد با خوشنام بودن برند خود، متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده و بالاترین فروش را به خود اختصاص داده‌اند که از اینگونه رستوران‌ها در سطح جهان کم نیستند. در نتیجه اگر چنانچه در پی محبوبیت بیزینس خود هستید، ثبت نشان تجاری تاثیر بسیاری در روند رشد فعالیت‌های اقتصادی شما خواهد گذاشت

 

ثبت برند رستوران چه فوایدی دارد؟

هر کسب‌وکاری، فارغ از موضوع فعالیت آن، می‌تواند از طریق ثبت برند ارزش‌آفرینی و سودآوری کند. علاوه بر آن، ثبت برند رستوران می‌تواند یک تجارت را از نظر حقوق مالکیت فکری نیز امن نگاه دارد.

 

در ادامه به مهم‌ترین فواید ثبت بر‌ند رستوران اشاره می‌کنیم:

 

 • ثبت برند سبب افزایش مشتری می‌شود.

 

 • با ثبت برند امکان جذب نمایندگی، تاسیس شعبات زنجیره‌ای و… فراهم می‌شود.

 

 • ثبت برند سبب می‌شود حمایت نظام حقوقی مالکیت فکری از برند انجام شود.

 

 • سرمایه‌گذاران اعتماد بیشتری به یک برند ثبت شده می‌کنند.

 

 • ثبت برند رستوران، امکان بین‌المللی شدن برند و بازار فعالیت را فراهم می‌کند.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند رستوران،‌ فست‌فود و کترینگ برای اشخاص حقیقی
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی
 • تصویر مجوز فعالیت
 • برای ثبت برند لاتین نیاز به ارائه تصویر کارت بازرگانی هم است.

* مجوز فعالیت می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای قانونی باشد.*

 

 

 

مدارک لازم جهت ثبت برند رستوران،‌ فست‌فود و کترینگ برای اشخاص حقوقی

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی
 • تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • مجوز فعالیت می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای قانونی باشد.

 

برای برند خود نام مناسبی انتخاب نمایید

از آن جایی که اکثر مشتریان عزیزمان در ثبت شریف، در مورد نام انتخابی از ما سوال می پرسند، در این بخش جداگانه در مورد این موضوع صحبت می کنیم.

 

 • نامی برای رستوران خود انتخاب کنید که هم ساده و هم خلاقانه باشد.
 • نام رستوران شما حتما باید ریشه فارسی داشته باشد.
 • در مورد انتخاب لوگو هم دقت کنید که با مفهوم بوده و خلاقیت لازم در طراحی آن به کار رفته باشد.
 • در طراحی لوگو حتما به اصول مختلف گرافیک توجه کرده و آنها را به کار گیرید.
 • طراحی لوگو یک کار کاملا تخصصی است و بهتر است انجام آن را به افرادی بسپارید که در این زمینه تخصص دارند.
 • علامت تجاری باید به گونه ای باشد که به راحتی در ذهن افراد بماند.
 • نامی انتخاب کنید که به خوبی معرف شغل و خدمات تان باشد.

 

برای ثبت اسم رستوران چه نکاتی حائز اهمیت است؟

به یاد داشته باشید که نام برند رستوران خود را متناسب با نوع غذا، سنتی، فست فود، غذاهای دریایی و غیره انتخاب کنید. به دلیل آنکه نام برند از جمله موارد حائز اهمیتی است که علاوه بر برجسته کردن ویژگی‌های رستوران، می‌تواند در ماندگاری آن در اذهان نقش بسزایی داشته باشد. معمولا برای سفره خانه‌ها و رستوران‌هایی که اغلب غذاهای ایرانی سرو می‌کنند، از نام های قدیمی‌تر در اصطلاح کوچه و بازاری استفاده می‌شود که معمولا دو کلمه را در بر می‌گیرد و به طبع برای رستوران‌های فست فود از واژه‌های بسیار کوتاه استفاده می‌شود.

 

نام برند و میزان محبوبیت آن در میان مشتریان از جمله عوامل مهم در توسعه و تثبیت جایگاه رستوران در بازار اقتصاد داخلی و خارجی خواهد بود. در ادامه به شرح مختصری درباره رعایت نکات مرتبط با ثبت برند اشاره می‌کنیم؛

 

نکته اول) داشتن جواز کسب از جمله موارد حائز اهمیتی است که پیش از ثبت برند بایستی از آن برخوردار باشید

 

نکته دوم)‌ از آنجایی که جواز کسب از سوی وزارت بهداشت و اتحادیه رستوران‌ها صادر می‌شود، پروانه بهداشت نیز از دیگر موارد ضروری است که بدون آن ثبت برند امکان‌پذیر نیست

 

نکته سوم) پس از انتخاب برند، حتما بایستی از آن استعلام گرفته شود که احیانا برای سایر رستوران‌ها انتخاب نشده باشد. نکته حائز اهمیت آن است که برند مشابه نبایستی برای شغل‌های همسان انتخاب و ثبت شوند. برای نمونه اگر چنانچه نام برند انتخابی برای یک شیرینی فروشی انتخاب شده باشد، ثبت برند مورد نظر برای رستوران شما بلامانع است

 

نکته چهارم) با تایید برند، مالکیت ان به متقاضی ارائه داده می‌شود که حدود ۴۰ روز پروسه کاری آن، به طول می‌انجامد

 

نکته پنجم) پس از ثبت و تایید برند می‌توان آن را بر تابلوی ورودیه رستوران استفاده نمایید

 

نکته ششم) گواهی ثبت نشان تجاری به مدت ده سال معتبر بوده که پس از آن امکان تمدید مجدد آن وجود دارد

 

آیا اجبار برای ثبت برند رستوران وجود دارد؟

اجباری در این امر وجود ندارد اما این را از ما نصیحت قبول کنید که اگر برای زندگی‌ تان برنامه‌ ای نداشته باشید، احتمالا اسیر برنامه‌ های دیگران می‌ شوید و باید منتظر بمانید تا ببینید که آن ها چه برنامه‌ هایی برای شما دارند.

 

پس با اهدافی که در سر دارید پیش بروید. بدانید که شهرت یک شبه ایجاد نمی شود و نیاز به تلاش برای معرفی خود به دیگران دارید که تنها با یک برنامه ریزی و نیز داشتن علامتی منحصر به فرد تحقق می یابد زیرا در زمره آن می توانید معرف باشید. پس برندینگ و ثبت برند را ارج بدانید تا بتوانید خود را از رقبای سرسخت تان یک گام بالاتر ببرید.

 

در این مسیر سرتاسر موفقیت آمیز ما کنار شماییم. پس تصمیم بگیرید، اراده کنید و با پشتیبانی ثبت شریف به هدفتان برسید. برند به معنای هویت شماست در حفظ آن کوشا باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *