9مرحله ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری
 • ۲۰ آبان, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

تولید کنندگان و صاحبان مشاغل همواره برای محصولات خود، اسمی را انتخاب می کنند که بعد از شناخته شدن توسط بازار هدف (مشتریان ) ، شناخته و مطرح می شود.

اولین اقدام برای شروع فعالیت تجاری، چه تولیدی و چه خدماتی، انتخاب و ثبت برند تجاری است. نام تجاری انتخابی شما، خدمات یا محصولات شما را از دیگر رقبا متمایز می کند و مشتریان تان شما را با آن نام خواهندشناخت.

دراصل هرشرکتی که اقدام به گزینش وثبت برند تجاری می کند، محصولات خود را متمایز از سایر محصولات مشابه بازار می کند. تمایزی که به هنگام دیدن یا شنیدن نام آن علامت تجاری می تواند یاد آور خصوصیات و ویژگیهای مخصوص آن محصول باشد.

بنابراین ثبت برند تجاری تنها داشتن یک نام یا یک علامت نیست بلکه معیاری برای شناساندن شما در بازارهای ملی و جهانی است.

 

ثبت برند تجاری

بعد از انتخاب نام تجاری نخستین کاری که باید انجام دهید ثبت برند یا علامت تجاری خودتان است. یعنی اینکه شما آن نام تجاری را در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور (که متولی ثبت علائم تجاری در ایران است) به ثبت برسانید تا رسمی بشود و هیچ شخص یا شرکتی درآینده نتواند از آن علامت یا نام در حوزه فعالیت شما، استفاده کند.

 

ثبت برند و لوگو

گام نخست این است که بدانید چه مراحلی در پیش دارید و چه مجوزی باید داشته باشید، مدارک لازم جهت ثبت برند کدامند؟ هزینه ثبت و مدت زمان آن چقدر است؟

با دانستن اینها است که تازه تصمیم میگیرید اصلا برند ثبت کنید یا نه. شاید اصلا مدارک لازم برای ثبت را دراختیار نداشته باشید.

ثبت برند تجاری

 

مراحل ثبت برند تجاری

در اینجا در 10 مرحله ما تمامی مراحل را برای شما خیلی واضح توضیح می دهیم.

 

1.انتخاب نام برند

جذابترین مرحله ثبت برند تجاری ، همین انتخاب نام و علامت است. درصورتی که با یک نام در حال فعالیت هستید و قصد داریدهمان را ثبت کنید بایدبه مراحله دوم بروید.

اما در صورتی که هنوز نام تجاری خود را انتخاب نکرده اید باید به دو نکته توجه کنید:

این نام نباید قبلا ثبت شده باشد

قابلیت ثبت داشته باشد. یعنی جزو نام هایی که قابلیت ثبت ندارند، نباشد.

 

2.استعلام نام قبل از ثبت

بعد از انتخاب نام برند، شاید از نظر خودتان برندی که برای شرکت یا واحد صنعتی، تولیدی یا خدماتی خود در نظر گرفته اید برند تک و منحصر به فردی باشد و تا به حال مشابه به آن را ندیده باشید؛ اما شما نمی توانید این ادعا را داشته باشید که تمام برندهای ثبت شده در حوزه فعالیت خود را جهت مشابهت با برند خودتان، بررسی و به این نتیجه رسیده اید که نامی که انتخاب کرده اید تک است.

اگر قبل از اقدام در سامانه، از نام انتخابی خود استعلام نگیرید ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می کنید با اخطار رد برند متوجه مشابهت در آن شوید که در این صورت هم وقت و هم انرژی و هزینه خود را به هدر داده اید.

توجه داشته باشید اگر در طبقه ای که قصد ثبت برند تجاری در آن را دارید برندهای مشابهی پیش از این ثبت شده باشند برند پیشنهادی شما رد خواهد شد.

 

3.آماده کردن مدارک مورد نیاز

در رابطه با مدارک مورد نیاز برای ثبت برند تجاری به ادامه همین متن بروید تا به طور مفصل از توضیحات مربوطه برای جمع آوری مدارک مورد نیاز استفاده کنید. اسکن این مدارک بایدابتدا هنگام نامنویسی در سایت اداره مالکیت بارگذاری شود.

فقط بعد از تاییداولیه برند درسایت است که باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت دهید و تا قبل از آن نیاز نمیباشد.

 

4.ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

پس ازآماده سازی مدارک لازم در حقیقت آغاز پروسه ثبت برند تجاری از اینجا شروع میشود که وارد وب سایت مالکیت معنوی کشور میشوید. با ورود به بخش ثبت نام باید اقدام به ثبت نام با وارد کردن مشخصات اولیه کنید.

بعد از نام نویسی اولیه جهت تاییدحساب کاربری در سایت اداره مالکیت معنوی، باید با یک برگه که سایت اداره به شما میدهد به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید و سپس با بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.

بعد از تایید حساب کاربری، به‌بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه 6*6 سانتی مترو درصورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود کنید.

اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی میگردد و پیامک تایید آن برای شما ارسال میشود. البته در صورتی که تمام مراحل را به صورت کاملا اصولی طی کرده باشید!

مدت زمان بررسی پرونده شما به دلیل حجم پرونده های ارسالی حداقل 10روز و حداکثر 30روز حدودا طول خواهد کشید.

 

5.پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت

پس از اقدام به تکمیل اظهارنامه، بایستی هزینه مربوطه به ثبت اظهارنامه رانیز پرداخت کنید تا سامانه اظهارنامه شما را ثبت وروند بررسی پرونده شما را آغازکند. سپس فرمی به شما داده می شود که حاوی اطلاعات کاربری است.

با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی می توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام کاربری و رمزعبور خود را دریافت کنید. حفظ این اطلاعات جزو ملزومات مراجعات بعدی شما به شمار می آید.

 

6.چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه های رسمی

پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت 10 الی 15 روز، در صورتی که ثبت برند تجاری شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند تجاری شما به روزنامه رسمی ارسال می شود. در اینجا بایستی هزینه روزنامه رسمی برای آگهی نوبت اول را بپردازید.

چاپ آگهی مورد نظر در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته به طول میانجامد.

چاپ آگهی تقاضا در روزنامه رسمی به این دلیل است که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی وی اجازه اعتراض به ثبت را می دهد.

در قانون تجارت کشورما یک ماه بدین منظورفرصت داده میشود. پس از یک ماه درصورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگرفت، شما می توانید حق الثبت برند را پرداخت کنید و ثبت راقطعی کنید.

دقت کنید که گفتیم چاپ آگهی تقاضای ثبت; نه چاپ آگهی ثبت برند.

 

7.مراجعه حضوری به اداره مالکیت

در صورتی که شخصی نسبت به ثبت برند تجاری شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت 30 روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت شده  از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می شود.

این موضوع بصورت پیامکی به اطلاع شما خواهدرسید. پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و اقدام به تشکیل پرونده نمایید. به یادداشته باشید که بایستی اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی راکه به هنگام ثبت آنلاین اظهارنامه آپلود کرده اید بهمراه داشته باشید.

 

8.پرداخت حق الثبت برند

بعد از اینکه ثبت علامت بلامانع تشخیص داده شد و اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره تحویل داده شد، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده میشود که حق الثبت را پرداخت کنید.

 

9.پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

اما چرا روزنامه دوم؟ بعد از طی مراحل بالا و پرداخت حق الثبت برند در سامانه این برند به شما تعلق می گیرد، اما نیاز است این موضوع به اطلاع عموم برسد. پس برای بار دوم بعنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ میشود که این برند در فلان طبقه بنام فلانی ثبت گردید.

 

مدارک ثبت برند تجاری

مدارک ثبت برند تجاری در صورتی که به نام شخص حقیقی باشد یا به نام اشخاص حقوقی و شرکت ها متفاوت است.

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی متقاضی ثبت برند تجاری :

 • تصویر شناسنامه شخص حقیقی
 • تصویر کارت ملی شخص حقیقی
 • تصویر کارت بازرگانی (در صورت انگلیسی بودن برند پیشنهادی)
 • تصویر مجوز فعالیت ( یک نوبت باید در دفاتر اسناد رسمی تایید شود )
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت شخص حقیقی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی متقاضی ثبت برند تجاری :

 • تصویر شناسنامه تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • تصویر کارت ملی تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • تصویر مجوز فعالیت
 • کپی روزنامه رسمی تاسیس
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات
 • تصویر کارت بازرگانی (در صورت انگلیسی بودن برند پیشنهادی)
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که در شرکت حق امضا دارند.

 

 • مدت زمان ثبت برند تجاری

در حالت کلی مدت زمان ثبت برند در ایران کمتر از دو ماه نیست. این مدت زمان از مجموع زمان لازم برای بررسی تقاضا توسط کارشناسان، اقدام به تشکیل پرونده حضوری، انتظار برای چاپ روزنامه رسمی و مدت سی روزه اعتراض به ثبت برند، چاپ روزنامه رسمی ثانویه و مراجعه حضوری برای دریافت سند مالکیت برند ثبت شده ناشی می شود.

 

 • ثبت برند تجاری در ایران

همانطور که پیشتر گفتیم برای ثبت علائم تجاری در ایران باید یک جواز فعالیت داشته باشید و برندتان قبلا ثبت نشده باشید.، برای جواز هم مجوز های گوناگونی هست که مورد تایید است.

به طور مثلا برای ثبت برند شرکتی، اساسنامه شرکت در صورتی که موضوع فعالیتتان مرتبط باشد همراه با یک مجوز فعالیت مورد تایید است که این مجوز می تواند جواز تاسیسی باشد که 40درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

 

 • شرایط ثبت برند تجاری

برندهایی که مجوز ثبت برای آنها صادر نمیشود اغلب یکی از ایرادات مذکور در زیررا در بردارند:

برند هایی که در آنها از علائم رسمی کشور استفاده شده است همچون نشان جمهوری اسلامی ایران یا آرم هلال احمر و…

برند هایی که پیش از این ثبت شده اند(برای مواجه نشدن با این مشکل استعلام برند قبل از ثبت بصورت حضوری یا آنلاین، توصیه میشود)

 • برند هایی برخلاف عفت عمومی یا نظم جامعه
 • برند هایی که در آنها عباراتی منسوب به ایران همچون انقلاب یا دولت و… وجود داشته باشد
 • برند هایی که عبارت بکاررفته آنها به صورت کلی یا عمومی باشد مانند پارچه و…

 

 • آیا اجباری در ثبت برند وجود دارد؟

قانون تجارت کشورثبت برند را بجز در موارد زیربرای هیچ شرکت یا واحد تولیدی، خدماتی و تجاری اجبار نکرده است:

 • ثبت برند تجاری لوازم آرایشی که بصورت مستقیم روی پوست استفاده میشوند
 • دارو های مخصوص مورداستفاده پزشکان
 • محصولات غذایی عرضه شده دربسته بندی یا ظروف مخصوص
 • نوشیدنی ها و آبهای گازدار

 

 • هزینه ثبت برند تجاری

دیگر موضوعی که در رابطه با هزینه ثبت برند باید به آن توجه کنید، این است که نوع شرکت هم تاثیر بسزایی برروی هزینه ها دارد. مثلا هزینه ثبت برند برای شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص و شرکت های مسئولیت محدود تفاوتهایی دارد که البته این هزینه برای شرکت های سهامی عام بیش از دیگر شرکت ها میباشد. لازم بذکر است که این موضوع برای برند های حقوقی کاربرد دارد و هزینه ثبت برند برای شخص حقیقی متفاوت خواهد بود.

 

 • سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که لازم است دررابطه با ثبت علامت تجاری بدانید را بصورت کلی در اختیار شما قرار دهیم تا با یافتن پاسخ سوالاتی که در ذهن دارید اقدام به عملیات ثبت برند کنید.

اگر به دنبال سایت ثبت برند، مراحل ثبت وطبقه بندی برند و… هستید برای بهره مندی از مشاوره های کارشناسان موسسه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *